Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 2.03.2023
Cena sprzedaży a wysokość podatku PCC
Zamierzam sprzedać siostrze mieszkanie. Z uwagi na jej trudną sytuację finansową i osobistą zaproponowałem jej, że ustalimy cenę znacznie niższą niż wartość rynkowa nieruchomości. Notariusz, który przygotował nam projekt umowy, poinformował nas, że urząd skarbowy może zakwestionować wspomnianą cenę w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy faktycznie może do tego dojść?
TAK. Strony umowy sprzedaży mogą ustalić cenę na wybranym przez siebie poziomie. W myśl przepisów, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Reguluje to art. 3531 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.). Powołany przepis dotyczy tzw. zasady swobody umów, która jest jedną z najistotniejszych zasad prawa zobowiązań.
Z pytania nie wynika, aby Czytelnik i jego siostra zamierzali zawrzeć umowę, która byłaby niezgodna ze wspomnianą regulacją. Zatem mogą ustalić, że nieruchomość zostanie sprzedana np. za 2/3 jej wartości rynkowej. Przepisy nie nakazują określania w każdej sytuacji ceny, która odpowiada wartości rynkowej. Niższa cena bywa przyjmowana m.in. właśnie przy transakcjach między osobami bliskimi.
Natomiast odmienną kwestią są regulacje podatkowe. Prywatna sprzedaż nieruchomości między osobami fizycznymi podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Przepis wprost wskazuje, że podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 170). Zgodnie z definicją, wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Tym samym, jeśli strony ustaliły cenę na poziomie np. 400 tys. zł, ale wartość rynkowa nieruchomości wynosi 600 tys. zł, dla celów podatkowych istotna będzie ta druga kwota. W sytuacji gdy podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny (w ostateczności wartość ta może zostać określona przez rzeczoznawcę).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|