Gazeta Podatkowa nr 26 (1901) z dnia 31.03.2022
Opłata za posiadanie psa na terenach wiejskich
Wprowadziłam się do domu wybudowanego na wsi. Chcę kupić psa. Czy prawdą jest, że będę musiała uiszczać opłatę z tytułu posiadania psa, pomimo tego, że działka w dużej części zakwalifikowana jest jako użytek rolny?
TAK. W pierwszej kolejności należy jednak wyjaśnić, że wspomniana w pytaniu danina z tytułu posiadania psa ma charakter opłaty lokalnej, a nie podatku, co oznacza, że każda gmina samodzielnie decyduje, czy taką opłatę wprowadzić oraz jaka będzie jej wysokość. W myśl przepisów, rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Stawka takiej opłaty nie może w 2022 r. przekroczyć 135 zł rocznie od jednego psa. Rada gminy, chcąc wprowadzić przedmiotową opłatę, zobowiązana jest do jednoznacznego wyrażenia swej woli w tym zakresie, poprzez wprowadzenie opłaty od posiadania psów na swoim terenie w drodze uchwały. Nie może tego czynić w sposób dorozumiany jedynie poprzez ustalenie rocznych stawek opłaty od posiadania psów.
Nie na każdego jednak taka opłata będzie mogła zostać nałożona - przewiduje się bowiem określone zwolnienia podmiotowe. Opłaty nie muszą płacić m.in. podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Reguluje to art. 18a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). Zatem nie samo zamieszkiwanie na terenie wiejskim jest przesłanką zwolnienia ze wspomnianej opłaty.
Warto mieć na uwadze, że rada gminy we wspomnianej uchwale może wprowadzić inne niż wymienione w powołanej ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|