Gazeta Podatkowa nr 81 (1226) z dnia 8.10.2015
Ubezpieczenie OC w pierwszym roku działalności
Od przyszłego miesiąca rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Wiem, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Minimalna suma gwarancyjna uzależniona jest od rocznych obrotów netto z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Jak należy ją ustalić w sytuacji, gdy działalność ta dopiero jest rozpoczynana?
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest obowiązany do spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z ochroną osób i mienia. Tak stanowi art. 21a ust. 1 ustawy o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1099).
Zasadniczo, tak jak wspomniał Czytelnik, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia i do wszystkich zdarzeń, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, jest zależna od osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia OC rocznego obrotu netto przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia. Natomiast w przypadku gdy przedsiębiorca dopiero rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia albo nie prowadził takiej działalności w ostatnim roku obrotowym, wówczas minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia i do wszystkich zdarzeń, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 20.000 euro. Do przeliczenia tej kwoty zastosować należy kurs średni euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC zostaje zawarta. W przypadku umów zawieranych w 2015 r. kurs ten wynosi 4,3078 zł za euro (kurs z dnia 2 stycznia 2015 r.).
Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia, w związku z ochroną osób i mienia. Z tym, że nie dotyczy ono szkód:
- wyrządzonych działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego po cofnięciu koncesji,
- polegających na zapłacie kar umownych,
- powstałych wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru,
- wyrządzonych przez ubezpieczonego jego pracownikom oraz osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia,
- polegających na powstaniu czystych strat finansowych.
Stanowi o tym § 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz. U. z 2013 r. poz. 1550).
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|