Gazeta Podatkowa nr 7 (1257) z dnia 25.01.2016
Wymiar opłaty prolongacyjnej
Złożyłem w urzędzie skarbowym wniosek o rozłożenie na raty zapłaty zaległego podatku VAT za listopad 2015 r. Poinformowano mnie, że jeżeli zostanie wydana pozytywna decyzja, będę musiał uiścić opłatę prolongacyjną. Ile ona wynosi?
Podatnik, powołując się na istnienie jego ważnego interesu lub interesu publicznego, może złożyć wniosek o rozłożenie zapłaty zaległości podatkowej na raty. Kosztem uzyskania takiej pomocy w spłacie podatku stanowiącego dochód budżetu państwa, np. VAT, jest opłata prolongacyjna. Stanowi tak art. 57 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).
4% - stawka opłaty prolongacyjnej.
Opłatę prolongacyjną ustala urząd skarbowy w decyzji przyznającej ulgę. W przypadku układu ratalnego dotyczącego zaległości podatkowej wylicza się ją odrębnie od każdej raty. Mnoży się kwotę objętą ratą przez okres prolongaty (okres od dnia następującego po dniu złożenia wniosku do dnia upływu terminu zapłaty raty) oraz stawkę opłaty prolongacyjnej (obniżoną stawkę odsetek podatkowych obowiązującą w dniu wydania decyzji). Wynik należy podzielić przez 365. Uzyskana wartość podlega zaokrągleniu. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a wynoszące 50 gr i więcej podwyższa do pełnych złotych.
Opłatę prolongacyjną uiszcza się w terminie płatności poszczególnych rat. Daty te są określane w decyzji o układzie ratalnym. Wpłata kwoty objętej ulgą lub opłaty prolongacyjnej przed upływem terminu płatności nie stanowi podstawy do obniżenia wysokości opłaty prolongacyjnej.
Opłaty prolongacyjnej nie ustala się, jeżeli przyczyną przyznania podatnikowi ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego jest klęska żywiołowa, np. powódź, lub wypadek losowy, np. ciężka choroba.
Niedotrzymanie terminu płatności którejkolwiek raty, na jakie została rozłożona zaległość podatkowa, powoduje wygaśnięcie decyzji przyznającej ulgę w części dotyczącej niezapłaconej raty. Datą płatności kwoty objętej taką niezapłaconą ratą staje się "na powrót" termin ustawowy - ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym naliczaniem odsetek za zwłokę od dnia następującego po dniu, w którym upłynął ustawowy termin płatności podatku. Podatnik notorycznie dopuszczający do takiej sytuacji musi liczyć się z postawieniem w stan wymagalności całej nieuiszczonej kwoty. Niedotrzymanie terminu płatności trzech kolejnych rat skutkuje wygaśnięciem, z mocy prawa, decyzji w zakresie wszystkich niezapłaconych rat. Wynika to z art. 259 § 1a Ordynacji podatkowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|