Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (767) z dnia 20.04.2012
Podatek od środków transportowych - decyzja wymiarowa za cały rok
Czy jeżeli podatnik nie złożył deklaracji na podatek od środków transportowych w terminie do 15 lutego danego roku, jak również nie dokonał wpłaty I raty podatku za ten rok, organ podatkowy powinien wydać decyzję określającą wysokość I raty podatku, czy wysokość podatku za cały rok?
W myśl art. 9 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), na właścicielach środków transportowych ciąży obowiązek m.in.: składania, w terminie do dnia 15 lutego właściwemu organowi podatkowemu, deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy, oraz wpłaty obliczonego w deklaracji podatku od środków transportowych - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy.
Stosownie do art. 21 § 3 Ordynacji podatkowej, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego. Zatem zaistnienie jednej z wymienionych okoliczności obliguje organ do określenia zobowiązania podatkowego w drodze decyzji, w pełnej wysokości. Z przepisu tego nie można bowiem wyprowadzić normy prawnej nakazującej objęcia decyzją tylko tej części zobowiązania, która nie została jeszcze zapłacona (por. wyrok NSA z 2 lipca 2009 r., sygn. akt II FSK 433/08).
Skoro okresem rozliczeniowym w podatku od środków transportowych jest rok podatkowy, to organ jest obowiązany określić wysokość zobowiązania w podatku od środków transportowych za cały rok.
Wprawdzie zgodnie z art. 11 ust. 1 u.p.o.l., podatek od środków transportowych, z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu, jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku. Jednak czym innym jest określenie zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych, a czym innych jest płatność tego podatku w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|