Gazeta Podatkowa nr 45 (877) z dnia 4.06.2012
Kto podlega zwolnieniu od opłaty uzdrowiskowej?
Jestem mieszkanką miejscowości uzdrowiskowej. W nadchodzącym sezonie letnim planuję wynajmować w moim domu pokoje turystom. Czy wszyscy moi wczasowicze będą musieli regulować opłatę uzdrowiskową, czy są jakieś zwolnienia z tej opłaty?
Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Miejscowość Czytelniczki posiada status uzdrowiska, co oznacza, iż osoby przebywające w tej miejscowości w wymienionych wcześniej celach zobowiązane są regulować taką opłatę za każdy dzień pobytu. Omawianej opłaty nie pobiera się m.in. od:
- osób przebywających w szpitalach,
- osób niewidomych i ich przewodników,
- podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę uzdrowiskową,
- zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Na mocy przysługujących jej uprawnień rada gminy, na terenie której pobierane są opłaty uzdrowiskowe, może wprowadzać inne niż określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienia przedmiotowe.
4,09 zł - tyle może wynieść maksymalna dzienna stawka opłaty uzdrowiskowej w 2012 r.
Informacje te Czytelniczka powinna wyczytać z uchwały właściwej dla niej rady gminy bądź miasta podjętej w tej sprawie na ten rok. Przykładowo w Świnoujściu, które również posiada status uzdrowiska, w 2012 r. zwolnieniu z opłaty uzdrowiskowej, oprócz ustawowych grup, podlegają dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia.
Inkasentami opłat miejscowych i uzdrowiskowych są z reguły osoby prowadzące miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (wynajmujące kwatery wczasowiczom, jak Czytelniczka). Dlatego, aby móc pobierać opłatę uzdrowiskową od swoich wczasowiczów, Czytelniczka powinna pobrać w urzędzie miasta stosowne druki, które będą stanowiły dowody wpłat. Uiszczane przez wczasowiczów opłaty, jako inkasent będzie odprowadzać na konto urzędu miasta.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|