Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (777) z dnia 1.08.2012
Miejsce zamieszkania czy siedziba zakładu? - podatek od środków transportowych
Osoba fizyczna prowadzi przedsiębiorstwo transportowe, które ma siedzibę na terenie innej gminy niż miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Środki transportowe są zarejestrowane na tę osobę i stanowią jej własność. W której gminie przedsiębiorca powinien płacić podatek od środków transportowych - tam, gdzie mieszka, czy też tam, gdzie jest siedziba zakładu?
Osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą powinna płacić podatek od środków transportowych do budżetu gminy, na terenie której zamieszkuje. |
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych, z tym że jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy został zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium RP jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu (art. 9 ust. 1 u.p.o.l. - z nieistotnym tu zastrzeżeniem). Obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych podatnik jest zobowiązany - bez wezwania - wpłacać na rachunek budżetu właściwej gminy (art. 9 ust. 6 pkt 3 u.p.o.l.). Zgodnie z art. 9 ust. 7 u.p.o.l., organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na terenie którego znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Z pytania wynika, że pojazdy są zarejestrowane na osobę fizyczną, która nie prowadzi przedsiębiorstwa wielozakładowego. W takiej sytuacji fakt prowadzenia przez osobę fizyczną działalności gospodarczej na terenie innym niż miejsce zamieszkania pozostaje obojętny dla oznaczenia właściwości miejscowej organu podatkowego w zakresie podatku od środków transportowych. O właściwości organu podatkowego w podatku od środków transportowych osoby fizycznej decyduje bowiem jej miejsce zamieszkania (patrz uchwała NSA z 19 listopada 1997 r., sygn. akt FPK 9/97). Pomimo zorganizowanej formy prowadzenia działalności gospodarczej przez pytającego, jest to działalność prowadzona przez osobę fizyczną, a jego przedsiębiorstwo nie ma statusu jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (taki status mają np. osobowe spółki uregulowane w Kodeksie spółek handlowych). Określenie z art. 9 ust. 7 u.p.o.l. "siedziba podatnika" odnosi się do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany (patrz wyrok WSA z 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 245/10).
Wobec powyższego, pytający powinien płacić podatek od środków transportowych do budżetu gminy, na terenie której zamieszkuje.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|