Gazeta Podatkowa nr 64 (896) z dnia 9.08.2012
Ubezpieczenie leasingowanego samochodu
Firma zamierza wziąć dwa pojazdy w leasing. Czy jest możliwe zawarcie przez leasingobiorcę umowy ubezpieczenia OC i AC z pominięciem leasingodawcy? Czy zawsze ubezpieczającym musi być właściciel?
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) obowiązek zawarcia umowy spoczywa na posiadaczu pojazdu mechanicznego, czyli w tym przypadku przede wszystkim na leasingobiorcy. Ubezpieczenie to może jednać być zawarte na cudzy rachunek, np. przez leasingodawcę będącego właścicielem auta na rzecz ubezpieczonego, jakim byłby wówczas korzystający z tej formy finansowania środka transportu. Leasingobiorca jest tzw. posiadaczem zależnym pojazdu mechanicznego, zaś leasingodawca jego właścicielem.
Leasingobiorca może być i w praktyce często jest ubezpieczającym przedmiot leasingu również od uszkodzenia i kradzieży (autocasco, AC), mimo że nie jest jego właścicielem. Nie zawsze bowiem umowa ubezpieczenia majątkowego musi być zawierana przez właściciela rzeczy. W tym wypadku istotniejsze jest to, kto jest ubezpieczonym, a powinien nim być leasingodawca (finansujący) będący przynajmniej w okresie trwania umowy leasingu właścicielem samochodu.
W przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących umowy leasingu nie określono natomiast, która ze stron ponosi koszt związany z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu. W praktyce najczęściej składkę finansuje bezpośrednio korzystający (leasingobiorca). Funkcjonuje również inny model, tj. finansowania składki przez leasingodawcę, który następnie refakturuje ten koszt na kontrahenta. Tak czy inaczej wydatek ten w ostatecznym rozrachunku spoczywa na korzystającym. W przypadku gdyby umowa przewidywała obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu po stronie korzystającego, a nie ustalałaby rozmiaru tych kosztów, to korzystający jest wówczas obowiązany ponosić koszty ubezpieczenia rzeczy od jej utraty w czasie trwania leasingu. W braku odmiennego postanowienia umownego, koszty te obejmują składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach.
Każdorazowo należy jednak odesłać do lektury postanowień umowy leasingu. W praktyce bowiem leasingodawcy pojazdów współpracują z towarzystwami ubezpieczeń i oferują określone warunki ubezpieczeń komunikacyjnych według określonych założeń i warunków (np. zniesienie udziału własnego w szkodzie w ramach polisy AC). Leasingobiorca zwykle może dokonać wyboru swojego ubezpieczyciela, co często - zwłaszcza gdy może się pochwalić znacznymi zniżkami za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia - bywa opłacalne. Może to jednak wymagać uzyskania zgody ze strony finansującego.
Skoro korzystanie z pojazdu jest wykonywaniem uprawnień przez posiadacza zależnego, które może spowodować powstanie szkody, to wynikający z przepisów prawa obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spoczywa w praktyce przede wszystkim na takim właśnie posiadaczu. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2005 r., sygn. akt III CZP 99/2004 |
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|