Poradnik VAT nr 24 (336) z dnia 20.12.2012
Pobór opłaty miejscowej a kasa rejestrująca
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy ośrodek wypoczynkowy w górach. Świadczone przez nas usługi noclegowe i gastronomiczne ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. Na terenie gminy, gdzie znajduje się nasz ośrodek należy pobierać opłaty miejscowe. Opłaty te nie stanowią przychodu spółki (są to należności gminy). Czy w tej sytuacji, uzyskane wpłaty powinniśmy ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Zasady poboru opłaty miejscowej zwanej klimatyczną reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). W świetle art. 17 ust. 1 tej ustawy, opłata miejscowa pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych, szkoleniowych. Pobiera się ją za każdy dzień pobytu w miejscowościach:
1) posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
2) znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Natomiast sposób poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek (w ustawowych granicach) opłaty miejscowej określa w uchwale rada gminy. Opłata ta ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że rada gminy nie może odstąpić od jej pobierania.
Zdaniem redakcji, opłata miejscowa pobierana przez ośrodek wypoczynkowy nie jest objęta przepisami ustawy o VAT, tym samym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Podatnik co do zasady ma obowiązek ewidencjonować w kasie rejestrującej kwoty obrotu i podatku należnego z tytułu sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Sprzedażą w rozumieniu art. 2 pkt 22 ww. ustawy o VAT, jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z kolei w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT zawarto definicję towaru, przez który należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej), zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowanie czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Reasumując |
Opłata miejscowa nie stanowi sprzedaży, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, w związku z czym nie występuje podstawa do ewidencjonowania tej należności za pomocą kasy rejestrującej.
Pobór opłaty miejscowej może być dokumentowany w inny sposób, np. w formie noty księgowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|