Gazeta Podatkowa nr 82 (706) z dnia 14.10.2010
Opłaty środowiskowe wylicza się samodzielnie
Zobowiązani jesteśmy wnosić opłaty z tytułu korzystania ze środowiska. Nie wiemy jednak, w jaki sposób należy je naliczać. Czy musimy robić to samodzielnie? Czy zobowiązani jesteśmy prowadzić jakąś ewidencję?
W myśl obowiązujących przepisów podmiot zobowiązany do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska wylicza je samodzielnie. Podstawę naliczenia opłaty za korzystanie ze środowiska stanowi wielkość wprowadzonego ładunku zanieczyszczeń. Wielkość ładunku można wyliczyć na podstawie danych zawartych np. w pozwoleniach na wprowadzanie zanieczyszczeń, raportach o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko czy danych uzyskanych od producenta lub dostawcy.
Opłat nie wnosi się z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których półroczna wysokość nie przekracza kwoty 400 zł. Sejmik województwa może, w drodze aktu prawa miejscowego, uchwalić podwyższenie kwoty zwolnienia, jednak nie więcej niż do 50%.
Każdy podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do prowadzenia i aktualizowania odpowiedniej ewidencji. W praktyce zawartość ewidencji uzależniona jest od zakresu korzystania ze środowiska. Ewidencja taka powinna być aktualizowana co pół roku. W szczególności musi zawierać informacje określające:
- ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej,
- ilość, stan i skład ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi,
- wielkość rodzaj i sposób zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki.
Natomiast podmioty składujące odpady mają obowiązek prowadzenia ich ewidencji zgodnie z wymogami określonymi w ustawie o odpadach. Powyższe wynika z art. 287 Prawa ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 ze zm.).
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|