Gazeta Podatkowa nr 1 (1042) z dnia 2.01.2014
Zaległe opłaty środowiskowe
Podczas archiwizacji dokumentacji w firmie okazało się, że nie wnieśliśmy opłat środowiskowych za lata 2010 i 2011. Czy grożą nam z tego tytułu jakieś sankcje? W jaki sposób powinniśmy wyliczyć teraz te opłaty?
Obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia. W sytuacji nieuiszczenia w terminie opłaty z tytułu korzystania ze środowiska powstaje zaległość, od której naliczane są odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Odsetki od zaległości trzeba naliczyć i wpłacić razem z zaległością na właściwy rachunek bankowy. Należy pamiętać, że wyliczając zaległe opłaty za korzystanie ze środowiska trzeba zastosować stawki obowiązujące w okresie, którego zaległość dotyczy. Zostały one określone w odpowiednich aktach prawnych:
- za rok 2010 - w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2010 (Mon. Pol. z 2009 r. nr 57, poz. 780),
- za rok 2011 - w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2011 (Mon. Pol. z 2010 r. nr 74, poz. 945).
Ponadto opłaty nieuiszczone w terminie podlegają (wraz z odsetkami za zwłokę) przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kontrolę nad spełnianiem omawianych obowiązków sprawuje wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Również marszałek województwa ma prawo dokonywać własnych ustaleń w tym zakresie. Jeżeli podmiot nie wywiąże się z tych obowiązków, to marszałek województwa wymierzy mu w drodze decyzji należną opłatę wraz z odsetkami.
Przypominam, iż w odniesieniu do lat, których dotyczy powstała zaległość obowiązywała regulacja zwalniająca z obowiązku wnoszenia opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których półroczna wysokość nie przekraczała kwoty 400 zł. Natomiast przy wyliczaniu opłaty z rok 2013 nie trzeba będzie jej wnosić z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których roczna wysokość nie przekroczy 800 zł.
Opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się za: 1) wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza:
2) wprowadzanie do wód lub do ziemi:
3) pobór wód, podziemnych i powierzchniowych wód śródlądowych i morskich wód wewnętrznych; 4) składowanie odpadów. |
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|