Gazeta Podatkowa nr 18 (1059) z dnia 3.03.2014
Opłaty za korzystanie ze środowiska na nowych zasadach
Zasadą jest, że podmioty korzystające ze środowiska zobowiązane są do ponoszenia z tego tytułu stosownych opłat. Obowiązek ten dotyczy m.in. przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności wykorzystują samochody, a także dokonuje się tego z tytułu spalania paliw w dużych kotłach. Zobowiązanie to ma też zastosowanie w przypadku emisji substancji powstających w trakcie malowania, lakierowania samochodów czy procesów spawalniczych. W tym roku rozliczeń dokonuje się na nowych zasadach. Po pierwsze, termin na ich dokonanie mija z końcem marca. Po drugie, rozliczyć należy cały uprzedni rok (a nie jak wcześniej tylko półrocze). Zmianie uległa również wysokość progu zwalniającego z obowiązku wnoszenia należności.
Kto i za co płaci?
Do ponoszenia opłat zobowiązane są wszelkie podmioty korzystające ze środowiska. Pod pojęciem tym traktować należy:
a) przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.), czyli osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą; za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej,
b) osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
c) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
d) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a), korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Opłaty te ponosi się za:
1) wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza:
- ze spalania paliw w kotłach,
- z procesów technologicznych, np.: malowania, lakierowania, spawania, obróbki drewna, galwanizacji, wyrobu masy bitumicznej, wędzenia,
- ze spalania paliw przez środki transportu,
- z przeładunku benzyn silnikowych;
2) wprowadzanie do wód lub do ziemi:
- ścieków pochodzących z powierzchni zanieczyszczonych wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacyjne,
- wód chłodniczych,
- wód pochodzących z chowu i hodowli ryb,
- wód zasolonych;
3) pobór wód, podziemnych i powierzchniowych wód śródlądowych i morskich wód wewnętrznych;
4) składowanie odpadów.
Naliczanie opłaty
W tym przypadku obowiązuje system samonaliczania opłaty. Podmiot korzystający ze środowiska, na podstawie posiadanych informacji samodzielnie dokonuje wyliczeń. Konieczne jest w tym celu wyliczenie wielkości wprowadzonego ładunku zanieczyszczeń. Opłata ta stanowi iloczyn wielkości wprowadzonego ładunku i obowiązującej w danym roku stawki jednostkowej:
Op = E × st
gdzie:
Op | - | należna opłata [w zł] |
E | - | wielkość wprowadzonego ładunku (wielkość emisji) w okresie rozliczeniowym |
st | - | stawka jednostkowa obowiązująca w danym okresie rozliczeniowym; stawki zawarte są w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2013 (Mon. Pol. z 2012 r. poz. 766). |
Można tutaj też skorzystać z pomocy specjalnych organizacji, które zajmują się wyliczaniem opłat. Szczególnie warto skorzystać z ich pomocy w sytuacji, gdy w wyniku jednej czynności do środowiska przedostaje się wiele substancji. Mamy z tym do czynienia np. przy spawaniu czy lakierowaniu.
Ponadto wskazać należy, że podmiot korzystający ze środowiska powinien prowadzić, aktualizowaną co roku, ewidencję zawierającą odpowiednio informacje o:
- ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej,
- ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi,
- wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki, o których mowa w art. 3 pkt 38 lit. c) Prawa ochrony środowiska,
- wielkości produkcji ryb innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych oraz powierzchni użytkowej stawów eksploatowanych w cyklu produkcyjnym w obiektach chowu lub hodowli tych ryb bądź tych organizmów, za okres od dnia 1 maja roku rozpoczynającego cykl do dnia 30 kwietnia roku następującego po zakończeniu tego cyklu produkcyjnego.
31 marca - mija termin na dokonanie rozliczenia opłat za korzystanie ze środowiska.
Jeśli zaś chodzi o zasady prowadzenia ewidencji odpadów, to należy sięgnąć do przepisów ustawy o odpadach.
Wyliczoną opłatę należy wnieść na konto urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Natomiast opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza wynikające z eksploatacji urządzeń wnosi się na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska.
Nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których roczna wysokość nie przekracza 800 zł.
Ponadto w terminie do końca marca należy przedłożyć marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane, na podstawie których wyliczono opłaty. Ten z kolei przekaże je wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.
Przykład W 2013 r. przedsiębiorca zatankował do firmowego auta 3.000 l paliwa (olej napędowy). Jest to samochód osobowy z dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań EURO 5. Faktury wystawione były na firmę. Wyliczenie opłaty:
|
Wybrane wzory stosowane do wyliczania opłat:
E = T × Wemisji gdzie:
Opłata = ilość wprowadzonej wody chłodniczej w dam3* * 1 dam3 = 1.000 m3 ** stawka jednostkowa zależna jest od temperatury wprowadzanych wód chłodniczych W razie wprowadzenia wód chłodniczych do jezior jednostkowa stawka ulega podwojeniu.
Opłata = V × S × w gdzie:
Opłata = V × S × w × r gdzie:
Opłata = ilość przeładowanej benzyny [Mg] Przy zastosowaniu rozwiązań technicznych o udokumentowanej skuteczności redukcji oparów do obliczenia opłaty stosuje się współczynnik: A = (100 - n) : 100 gdzie:
Wówczas wzór wygląda następująco: Opłata = ilość przeładowanej benzyny [Mg] |
Zaległe opłaty środowiskowe należy wpłacić wraz z odsetkami W latach ubiegłych pomimo ciążącego na nas obowiązku nie regulowaliśmy opłat z tytułu korzystania ze środowiska. Czy wyliczając zaległe opłaty należy doliczyć do nich odsetki? W sytuacji niewywiązania się z obowiązku regulowania opłat z tytułu korzystania ze środowiska konieczne jest wyliczenie należnych opłat i uregulowanie ich wraz z odsetkami. W tym przypadku powstaje zaległość, od której naliczyć należy odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Obowiązek uiszczenia opłat przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej wniesienia. Czytelnicy ustalając zaległe opłaty muszą pamiętać, że trzeba zastosować stawki obowiązujące w okresie, którego zaległość dotyczy. Należy przypomnieć, że w latach ubiegłych opłaty regulowało się dwa razy do roku, w terminie do 31 stycznia i 31 lipca (za mijające półrocze). Oznacza to, że od daty, kiedy powstała zaległość, trzeba doliczyć należne odsetki. Ponadto wówczas opłat nie wnosiło się z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska, których półroczna wysokość nie przekraczała kwoty 400 zł. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.)
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|