Gazeta Podatkowa nr 69 (1110) z dnia 28.08.2014
Opłata za wezwanie do zapłaty
Firma użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu. Ponieważ zdarza jej się spóźnić z zapłatą kolejnej raty, otrzymuje od firmy leasingowej noty obciążeniowe, na których ma naliczane odsetki za zwłokę oraz opłaty za wezwanie do zapłaty. Czy ta opłata stanowi koszt? Jeśli tak, to w którym momencie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 855196)
Opłata za wezwanie do zapłaty podlega rozliczeniu w firmowych kosztach podatkowych.
Aby danym wydatkiem poniesionym w prowadzeniu działalności gospodarczej obciążyć koszty podatkowe, powinien on spełniać kryteria określone w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) i odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.). Z przepisów tych wynika, że nie może on być wymieniony w katalogu kosztów negatywnych (art. 23 ust. 1 ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 ustawy o pdop). Ponadto powinien spełniać kryterium celowości i racjonalności poniesienia.
Zazwyczaj bez względu na to, jakie okoliczności powodują, że przedsiębiorca nie reguluje swoich zobowiązań za towary bądź usługi w terminie, oznacza to dla niego konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków. Takim wydatkiem może być m.in. opłacanie wskazanych w pytaniu kosztów wezwania do zapłaty czy też odsetek za zwłokę. Należy przyjąć, że podobnie jak kwota głównej należności do zapłaty, wynikająca z dokumentu zakupu, są one ponoszone w celu osiągnięcia przychodu. Jako koszty pośrednie stanowią one dla przedsiębiorcy koszt podatkowy w dacie poniesienia.
Opłaty za wezwanie do zapłaty należności kontrahenckich stanowią w firmie tzw. pośrednie koszty uzyskania przychodów.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|