Gazeta Podatkowa nr 29 (1174) z dnia 9.04.2015
Ustanie obowiązku w zakresie podatku transportowego
Posiadam w firmie samochód ciężarowy. W związku z jego złym stanem technicznym nie jest on użytkowany. Czy w takim przypadku nadal muszę opłacać za niego podatek od środków transportowych?
TAK. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Stanowi o tym art. 9 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Stanowisko to wielokrotnie potwierdzane było w orzeczeniach sądowych. Przywołać można chociażby orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 695/12. Sąd orzekł w nim, iż brak możliwości faktycznego korzystania z samochodu wskutek jego stanu technicznego nie zwalnia z obowiązku podatkowego w zakresie podatku od środków transportowych. Nie ma również znaczenia fakt, że pojazd nie jest eksploatowany i nie przynosi dochodu. Podatek od środków transportowych należy bowiem do podatków majątkowych i związany jest z własnością środka transportu, a nie z osiąganiem dochodu z tytułu jego eksploatacji.
Reasumując, dopóki Czytelnik jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego i niewycofanego z ruchu, to ma obowiązek opłacania za niego podatku od środków transportowych. Dopiero z momentem wyrejestrowania pojazdu lub wydania przez organ rejestrujący decyzji o czasowym wycofaniu go z ruchu obowiązek ten ustanie.
Warto zaznaczyć, że jeżeli właściciel pojazdu jest w stanie wykazać swoją trudną sytuację, to istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie należności podatkowej. Dokonać tego można na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Ponadto w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym można wystąpić z wnioskiem o:
- odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty,
- odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetkami określonymi w decyzji, o której mowa w art. 53a Ordynacji podatkowej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Inne podatki, opłaty i ubezpieczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatkiLokalne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|