Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (399) z dnia 1.08.2015
Wybór metody amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów - wyrok NSA
Dokonanie wyboru metody amortyzacji przed rozpoczęciem odpisów oznacza określenie zarówno terminu i okresu amortyzacji, jak też stawki amortyzacyjnej. Te elementy są ściśle związane z wybraną przez podatnika metodą i nie mogą ulec zmianie aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. |
Tak wynika z wyroku NSA z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 454/13.
Spółka z o.o. nabyła używany środek trwały (budynek użytkowy), który został wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponieważ spełniał on wymagania ustawowe do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, zarząd spółki podjął uchwałę, na mocy której przedmiotowy budynek miał być amortyzowany, według art. 16j updop, indywidualnie ustaloną stawką amortyzacyjną równą 10% (przewidywany okres amortyzacji - 10 lat). W wyniku pomyłki głównego księgowego, tj. działania sprzecznego z wolą zarządu, w księgach handlowych rozpoczęto amortyzację przedmiotowego budynku według stawki 2,5% (przewidywany okres amortyzacji - 40 lat). We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie: czy spółka, po ujawnieniu błędnego działania księgowego, może dokonać w księgach handlowych stosownej korekty, polegającej na przywróceniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej przedmiotowego środka trwałego, począwszy od pierwszego miesiąca, w którym nastąpiła amortyzacja (rozliczenie kosztowe odpisów amortyzacyjnych)?
Organ podatkowy w indywidualnej interpretacji uznał za niedopuszczalną zmianę wybranej metody amortyzacji środka trwałego, wobec tego spółka złożyła skargę do WSA w Gliwicach. Sąd ten skargę tę jednak oddalił. Przypomniał, że wyboru jednej z metod amortyzacji podatnicy dokonują dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Konsekwencją wyboru metody jest wybór stawki właściwej dla tej metody lub możliwej do wybrania w ramach tej metody.
Według WSA spółka błędnie utożsamiła wybór metody amortyzacji z podjęciem uchwały przez jej organ. Zdarzeniem prawnym kwalifikowanym jako wybór metody jest dokonanie odpisu amortyzacyjnego, a nie złożenie jakiegokolwiek oświadczenia przez podmiot uprawniony. Sąd podniósł, że spółka dokonała wyboru w myśl art. 16h ust. 2 updop i była zobowiązana wybraną metodę stosować aż do pełnego zamortyzowania tego środka trwałego.
Spółka nie zgodziła się z orzeczeniem Sądu pierwszej instancji i wniosła skargę kasacyjną. NSA uznał, że skarga kasacyjna nie zasługuje na uwzględnienie, a WSA dokonał prawidłowej wykładni prawa materialnego.
W zakresie możliwości dokonywania korekt odpisów amortyzacyjnych Sąd podzielił pogląd organu podatkowego, że wskazana we wniosku korekta nie mieści się w zakresie korekt prawem dozwolonych. Zdaniem NSA korekta odpisów amortyzacyjnych może mieć miejsce, gdy: "(...) podatnik nieprawidłowo ustali wysokość odpisów amortyzacyjnych, a tym samym wysokość kosztów uzyskania przychodów, przez niewłaściwe ustalenie wartości początkowej środka trwałego, zastosowanie złej stawki amortyzacyjnej - ale tylko w przypadku stosowania stawek określonych w wykazie, stanowiących załącznik nr 1 do ustawy (ustawy o CIT - przyp. red.), czy też omyłce technicznej przy obliczaniu odpisów, czy też w terminach rozpoczęcia i zakończenia. Jest również możliwa korekta odpisów amortyzacyjnych w przypadkach utraty przez podatnika ulgi inwestycyjnej, z której wcześniej korzystał. W rozpoznawanej sprawie żadna z wymienionych okoliczności nie wystąpiła".
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|