Gazeta Podatkowa nr 13 (2096) z dnia 12.02.2024
Opodatkowanie budynku wzniesionego na cudzym gruncie
Spółka, która wybudowała budynek na cudzym gruncie, zobowiązana jest odprowadzać za niego podatek od nieruchomości. Zobowiązanie podatkowe musi też odprowadzać z tytułu wzniesionych budowli, a także za grunty jako ich posiadacz samoistny.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka na podstawie decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Lublina wzniosła na cudzym gruncie budynek produkcyjno-magazynowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą - powstały nowe budowle w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Prawa budowlanego. Wybudowany budynek oraz wzniesione budowle stanowią środki trwałe spółki. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tego rodzaju nakłady są kwalifikowane jako budynek i budowle wybudowane na cudzym gruncie, których amortyzacji podatkowej dokonywać będzie spółka. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał potwierdzenie o zakończeniu budowy i niewniesieniu sprzeciwu do użytkowania.
Spółka wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy zobowiązana jest odprowadzać podatek od nieruchomości za wzniesiony budynek, a jeśli tak, to w jakim terminie zaktualizuje się to zobowiązanie. W jej opinii powinna zostać obciążona tym zobowiązaniem.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Lublina uznał za prawidłowe stanowisko spółki.
Potwierdził, że wzniesiony przez spółkę budynek, jak również wartość budowli powstałych na cudzym gruncie, będą stanowić po stronie spółki przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Jeśli chodzi o moment powstania zobowiązania w podatku od nieruchomości, to organ podatkowy odwołał się do art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stanowi on, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do generalnej zasady określającej dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości, zawartej w art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i ma zastosowanie jedynie w stosunku do przedmiotów opodatkowania będących nowo wybudowanymi budynkami i budowlami lub ich części, a nie gruntu, na którym są one wznoszone.
Organ wskazał też, że spółka jako posiadacz samoistny powinna odprowadzać podatek od nieruchomości za grunty. Z tym że obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, powstał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniało zdarzenie uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego, czyli wejście przez spółkę w posiadanie samoistne przedmiotowych gruntów.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Lublina z dnia 7 grudnia 2023 r., nr PE-OR.310.1.2023)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|