Gazeta Podatkowa nr 42 (1708) z dnia 25.05.2020
Dokumenty potwierdzające WDT
Podatnik ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT, jeżeli jednocześnie zgromadzi dokumentację dodatkową, o której mowa w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, i zebrane dokumenty łącznie w sposób jednoznaczny będą potwierdzały dokonanie dostawy towarów do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik (spółka) we wniosku o interpretację wskazał, że dokonuje WDT do firm unijnych, które w ramach prowadzonej działalności korzystają z elektronicznego systemu przesyłania danych, jak i do tych, które z tego systemu nie korzystają. Przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, spółka zgromadzi dokumenty potwierdzające, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone do unijnego nabywcy. Transport towarów będzie organizowany przez nabywców, a warunki dostawy określane jako FCA. W przypadku nabywców korzystających z systemu, spółka będzie posiadała dokumenty związane z dostawą towarów: informację o zamówieniu oraz dostawie, której źródłem będzie otrzymany od nabywcy plik (będzie zawierał: numer nabywcy, zamówienia oraz przesyłki, oczekiwaną ilość produktów, otrzymaną ilość produktów, datę wysyłki, informację o dostarczeniu przesyłki oraz o wysyłce przekazaną nabywcy), fakturę dokumentującą WDT, potwierdzenie zapłaty stanowiące jednocześnie potwierdzenie dostarczenia produktów. Natomiast w przypadku nabywców niekorzystających z elektronicznego systemu przesyłania danych, spółka będzie posiadała: zamówienie złożone przez nabywcę, fakturę dokumentującą WDT, potwierdzenie zapłaty za fakturę, potwierdzenie dostawy produktów wysłane przez nabywcę drogą e-mailową. Ponadto podatnik wskazał, że w terminie będzie składał informację podsumowującą o dokonanej WDT.
Wątpliwości podatnika dotyczyły prawa do zastosowania 0% stawki VAT z tytułu WDT, w przypadku wskazanego sposobu dokumentowania WDT.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Jak wskazał organ podatkowy, prawo podatnika do zastosowania przy WDT 0% stawki VAT uzależnione jest od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że doszło do wywozu towarów poza terytorium Polski i dostarczenia ich do nabywcy w innym kraju UE. Istotą przepisu art. 42 ustawy o VAT jest przede wszystkim zobowiązanie podatnika do udowodnienia, że towary będące przedmiotem dostawy rzeczywiście opuściły terytorium kraju i zostały dostarczone do ich nabywcy, na terytorium innego państwa członkowskiego.
Odnosząc to do sprawy, organ zauważył, że dokumenty, którymi będzie dysponowała spółka, nie będą takimi, jakie zostały literalnie wymienione w art. 45a rozporządzenia wykonawczego 2018/1912. W związku z tym organ uznał, że dokonując WDT, dla zastosowania 0% stawki VAT, od 1 stycznia 2020 r. spółka powinna dążyć do gromadzenia takich dowodów, o których jest mowa w art. 45a rozporządzenia.
Organ stwierdził, że posiadane przez spółkę dokumenty będą w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami ustawy o VAT, dokumentowały wysyłkę produktów w ramach WDT. Przy tym podatnik zaznaczył, że będzie terminowo składał informację podsumowującą o dokonanej WDT do nabywców zawierającą prawidłowe dane o dostawie.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.77.2020.1.MAZ)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|