Gazeta Podatkowa nr 81 (2164) z dnia 7.10.2024
Opłata spożywcza za napój z dodatkiem naturalnego miodu
Uwzględnienie w składzie napoju naturalnego miodu oznacza spełnienie przesłanki wskazanej w art. 12a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12b ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym i wiąże się z koniecznością uiszczania przez spółkę, w zakresie sprzedaży na rzecz podmiotów w sektorze B2B prowadzących sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną, opłaty od środków spożywczych na zasadach określonych w rozdziale 3a ustawy o zdrowiu publicznym.
O CO PYTAŁ PRZEDSIĘBIORCA?
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji napojów bezalkoholowych, wód mineralnych i pozostałych wód butelkowanych. Przygotowuje się do produkcji napoju, w skład którego będzie wchodzić woda, naturalny miód kwiatowy oraz tłoczone soki owocowe NFC. Zatem cukier występujący w napoju będzie pochodził tylko z dodatku miodu i soków naturalnych. Napój zaklasyfikowany będzie jako pozostały napój bezalkoholowy (PKWiU 11.07.19). Zdecydowana większość produkcji realizowanej przez spółkę będzie sprzedawana i dystrybuowana do podmiotów prowadzących sprzedaż hurtową lub detaliczną.
Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy uwzględnienie w składzie napoju naturalnego miodu kwiatowego oznacza spełnienie przesłanki wskazanej w art. 12a ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12b ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym i w związku z tym napój ten ze względu na dodatek miodu będzie podlegać opłacie od środków spożywczych.
Zdaniem spółki zajdzie konieczność odprowadzania tej opłaty.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o zdrowiu publicznym, obowiązek zapłaty opłaty od środków spożywczych ciąży na osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej będącej m.in. podmiotem sprzedającym napoje do punktów sprzedaży detalicznej albo prowadzącym sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju. Opłatą od środków spożywczych objęte zostały napoje z dodatkiem:
- cukrów (monosacharydów, disacharydów środków spożywczych zawierających te substancje),
- substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1333/2008/WE, chodzi tu np. o ksylitol, sorbitol, aspartam,
- kofeiny lub tauryny.
Miód kwiatowy stanowi środek spożywczy zawierający cukry będące monosacharydami i disacharydami.
W opinii Dyrektora KIS uwzględnienie naturalnego miodu kwiatowego w finalnym składzie napoju spowoduje, że będzie on podlegał opłacie od środków spożywczych w ramach sektora B2B do podmiotów prowadzących sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 kwietnia 2024 r., nr 0111-KDSB1-1.4019.2.2024.3.MC)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|