Gazeta Podatkowa nr 102 (1247) z dnia 21.12.2015
Skutki w VAT otrzymania zaliczki
Podatnik jest zobowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem zaliczki w momencie jej wpływu na konto.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik w ramach prowadzonej działalności m.in. montuje systemy wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji. Na poczet podpisanego zlecenia lub umowy na wykonanie danej instalacji pobiera zaliczki, co jest zapisane w zleceniu lub umowie. Zdaniem podatnika w momencie wpłynięcia zaliczki na konto firmowe powstaje obowiązek w podatku VAT. W konsekwencji podatek VAT zawarty w zaliczce podlega rozliczeniu w okresie, w którym ją otrzymano.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznając stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe przypomniał, że art. 19a ust. 1 ustawy o VAT formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi. Oznacza to, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.
Stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.
Organ zwrócił uwagę, że ustawodawca w przepisach dotyczących VAT nie zdefiniował pojęcia zaliczki ani przedpłaty. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego zaliczka to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności. Zaliczkę wpłaca się na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi. Natomiast przez przedpłatę należy rozumieć określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wpłacaną z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie.
W swojej interpretacji organ podatkowy odniósł się także do kwestii dokumentowania otrzymanych zaliczek. Wskazał, że podatnik jest zobowiązany do udokumentowania otrzymanej płatności poprzez wystawienie faktury zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży na rzecz podatników podatku VAT. Natomiast w odniesieniu do zaliczek związanych ze sprzedażą na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT obowiązek wystawienia faktury powstaje wskutek złożenia oświadczenia nabywcy, że żąda on jej wystawienia. Warunkiem jest zgłoszenie żądania we właściwym terminie (tj. w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano całość lub część zapłaty).
Fakturę, jak wskazuje art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Reasumując, organ stwierdził, że podatnik jest zobowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem zaliczki w momencie jej wpływu na konto i udokumentować ten fakt fakturą (w przypadku sprzedaży na rzecz podatników podatku VAT lub po otrzymaniu żądania od podmiotu niebędącego podatnikiem tego podatku) nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał zaliczkę.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 października 2015 r., nr IPPP1/4512-968/15-2/AW)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|