Gazeta Podatkowa nr 19 (1269) z dnia 7.03.2016
Możliwość wystawienia faktury w przypadku braku paragonu
Dopuszczalne są sytuacje wystawienia faktury bez zwrotu paragonu, w przypadku posiadania innych dowodów na przeprowadzenie transakcji sprzedaży towarów lub usług.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik (spółka) rozpoczęła dodatkową działalność polegającą na sprzedaży oleju napędowego. Klientami są zarówno firmy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Sprzedaż jest prowadzona w formie bezobsługowej i bezgotówkowej, co oznacza, że klient sam dokonuje pobrania (tankowania) oleju napędowego, po wcześniejszym uregulowaniu kartą płatniczą deklarowanej kwoty w terminalu płatniczym. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych jest ewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej. Klient każdorazowo otrzymuje paragon fiskalny potwierdzający fakt zakupu towaru. Gdy wystąpi o fakturę, przedkłada oryginał paragonu, a spółka wystawia na jego podstawie fakturę, dołączając do swojego egzemplarza faktury oryginał paragonu.
Zdarzyły się sytuacje, gdy klient poprosił o wystawienie faktury nie będąc w stanie przedstawić oryginału paragonu (zagubił go, bądź nie otrzymał z uwagi na awarię urządzenia). Żądając wystawienia faktury klient wskazał datę, godzinę, kwotę transakcji, końcówkę numeru karty, którą dokonał zapłaty za transakcję, a także dowodu pobrania kwoty z jego konta bankowego, prosząc o wystawienie duplikatu paragonu w celu wystawienia na jego podstawie faktury.
Spółka potwierdziła podane przez klientów informacje o dokonanych transakcjach. W związku z tym, z pamięci drukarki fiskalnej za pomocą programu archiwizującego wystawiono kopie paragonów, na podstawie których wystawiono żądane przez klientów faktury. Do swoich egzemplarzy faktur spółka podłączyła kopie wydrukowanych paragonów.
Podatnik od organu podatkowego oczekiwał potwierdzenia prawidłowości swojego postępowania.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ interpretacyjny uznając stanowisko podatnika za prawidłowe przypomniał m.in. jakie obowiązki spoczywają na podatniku ewidencjonującym sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej. I tak, w myśl art. 111 ust. 3a ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in. dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.
Przy czym, jak stanowi § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, prowadząc ewidencję wydają nabywcy paragon fiskalny, bez jego żądania.
Ponadto organ odniósł się do konieczności wystawienia faktury na żądanie nabywcy. Kwestię tę reguluje art. 106b ust. 3 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że na żądanie nabywcy podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury (nie dotyczy to niektórych czynności, m.in. dostawy mediów, najmu, dzierżawy, leasingu). Fakturę należy wystawić na żądanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Wymaga tego art. 106h ustawy o VAT.
Organ zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące VAT nie regulują możliwości wystawiania duplikatów paragonów fiskalnych. Wobec czego, dla udokumentowania czynności za pomocą faktury nie ma wpływu możliwość wydrukowania przez spółkę duplikatu (kopii) określonego paragonu, który został zagubiony bądź też nie został wydrukowany ze względu na awarię urządzenia.
Reasumując organ stwierdził, że dopuszczalne jest wystawienie faktury bez zwrotu paragonu, w przypadku posiadania innych dowodów potwierdzających przeprowadzenie transakcji sprzedaży towarów lub usług. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. w przypadku zagubienia paragonu, czy też kiedy paragon nie został wydrukowany ze względu na awarię urządzenia. Jednakże, nie można przyjąć, że wystawianie faktur bez przedstawienia przez nabywcę paragonu, stanie się procedurą stosowaną przez podatnika powszechnie.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2016 r., nr ILPP2/4512-1-781/15-4/MN)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|