Przegląd Podatku Dochodowego nr 12 (444) z dnia 20.06.2017
Korzystanie przez pracowników z relaksacyjnego pokoju nie powoduje u nich powstania przychodu - interpretacja organu podatkowego
Korzystanie przez pracowników z udostępnionego przez pracodawcę relaksacyjnego pokoju nie powoduje u nich powstania przychodu ze stosunku pracy. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-2-2.4511.1133.2016.1.AR.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej w zakresie tworzenia narzędzi do śledzenia ruchu internetowego oraz doboru odpowiedniej reklamy kontekstowej. Jej pracownicy w związku z wielogodzinną pracą biurową przed monitorami narażeni są na schorzenia układu krążenia, wady postawy, pogorszenie się wzroku, jak też stres z powodu pracy pod presją czasu i mocnej konkurencji w branży. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, co z kolei przekłada się na spadek ich produktywności.
Jedną z inicjatyw wdrożonych przez spółkę w celu poprawy zdrowia pracowników jest udostępnienie im w siedzibie spółki relaksacyjnego pokoju muzycznego. Mogą oni dobrowolnie korzystać z tego pomieszczenia w każdej chwili, zwłaszcza w przypadkach spadku wydajności w pracy. Nie jest monitorowane, kto, kiedy i jak długo korzysta z tego pokoju.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy korzystanie przez pracowników z relaksacyjnego pokoju muzycznego skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy? Jej zdaniem korzystanie przez pracowników z wymienionego pokoju, nie powoduje u nich powstania przychodu ze stosunku pracy. Przypomniała przy tym, że w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, za przychód pracownika mogą być uznane tylko takie świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
W ocenie spółki w jej przypadku nie zostały spełnione wszystkie wymienione warunki. Pracownicy korzystają z relaksacyjnego pokoju muzycznego co prawda w pełni dobrowolnie, ale świadczenie to jest spełnianie zarówno w interesie samych pracowników, jak i pracodawcy. Nie sposób przy tym mówić o jakiejkolwiek korzyści majątkowej pracowników w postaci czy to bezpośredniego przysporzenia majątkowego (powiększenia aktywów), czy też zaoszczędzenia wydatków (świadczenia rzeczowego albo w formie usługi). Nie można bowiem zakładać, że pracownicy korzystający z opisanego pomieszczenia unikają w ten sposób wydatku, który i tak musieliby ponieść z własnych środków. Ponadto nie ma możliwości przypisania konkretnym pracownikom przysporzenia majątkowego o indywidualnie określonej wartości. Tym samym po stronie pracowników nie powstaje przychód ze stosunku pracy w związku z korzystaniem przez nich z relaksacyjnego pokoju muzycznego udostępnionego im przez pracodawcę.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|