Gazeta Podatkowa nr 97 (2180) z dnia 2.12.2024
Błąd w stawce i kursie waluty a odliczenie VAT
Zastosowanie przez wystawcę faktury błędnej stawki podatku bądź błędnego kursu waluty stosowanego do przeliczenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku w sytuacji, gdy są one wyrażone w walucie obcej, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z tej faktury.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka jest podmiotem z siedzibą w Szwajcarii, zarejestrowanym dla celów podatku VAT w Polsce. Spółka nabywa towary i usługi, które wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych w Polsce bądź czynności mających miejsce poza terytorium Polski, które byłyby opodatkowane, gdyby miały miejsce w Polsce. Miejscem świadczenia, w odniesieniu do dostawy towarów/świadczenia usług dokonywanych na rzecz spółki jest Polska. Czynności te nie są zwolnione z podatku, zaś do jego rozliczenia zobowiązani są polscy dostawcy towarów/usługodawcy. W związku z dostawą towarów/świadczeniem usług dla spółki dostawcy wystawiają na jej rzecz faktury z wykazanym na nich podatkiem VAT. Zdarzają się sytuacje, w których kwota podatku VAT na fakturach otrzymanych przez spółkę od dostawców jest obliczona błędnie, tj.:
- na podstawie błędnego (zawyżonego lub zaniżonego) kursu walutowego, stosowanego do przeliczania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT na złote w sytuacji, gdy są one wyrażone w walucie obcej, lub
- według błędnej (zawyżonej bądź zaniżonej) stawki podatku; dotyczy to również sytuacji, w których spełnione są warunki zastosowania przez dostawcę 0% stawki VAT, a pomimo tego stosuje on stawkę wyższą, np. 8% lub 23% VAT.
Spółka powzięła wątpliwości dotyczące prawa do odliczenia całości podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych przez dostawców, gdy kwota tego podatku jest obliczona błędnie, tj. przy zastosowaniu nieprawidłowej stawki VAT lub nieprawidłowego kursu waluty.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej interpretacji przypomniał m.in. zasady wystawiania faktur. Wskazał, jakie dane powinny one zawierać, a także wyjaśnił zasady przeliczania waluty na fakturze oraz przywołał przepisy regulujące kwestie odliczania VAT. Ponadto wyjaśnił, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Organ interpretujący wskazał, że zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Jak podkreślił Dyrektor KIS, ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ustawy o VAT, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten zawiera listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zdaniem Dyrektora KIS analiza art. 88 ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanki wyłączającej prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego, nie ujęto przypadku, gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu inną niż przyjęta przez sprzedawcę stawką podatku VAT, bądź ich wartość przeliczona została na podstawie błędnego kursu waluty (w sytuacji, gdy są one wyrażone w walucie obcej).
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 września 2024 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.410.2024.1.GK)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|