Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (782) z dnia 20.09.2012
Potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę nie zawsze konieczne - wyrok NSA
Jeżeli uzyskanie potwierdzenia odbioru korekty faktury w rozsądnym terminie nie jest możliwe, podatnik za pomocą innych środków może udowodnić, że dochował należytej staranności w celu upewnienia się, że nabywca korektę tę otrzymał i na tej podstawie może obniżyć VAT należny. |
(wyrok NSA z 12 lipca 2012 r., sygn. akt I FSK 320/12)
W sprawie będącej przedmiotem ww. rozstrzygnięcia chodziło o możliwość obniżenia VAT należnego bez konieczności posiadania potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę (obowiązek posiadania takiego potwierdzenia wynika z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT). Spółka uznała jednak, że ww. przepis nie stanowi przeszkody do obniżenia podatku należnego o wartość tego podatku wynikającą ze skorygowanej faktury VAT już w rozliczeniu za miesiąc, w którym faktura korygująca została wystawiona. Przepisy unijne bowiem nie przewidują warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia doręczenia faktury korygującej jego kontrahentowi, w celu skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego.
NSA, który ostatecznie sprawę tę rozstrzygał, powtórzył sentencję zawartą w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 stycznia 2012 r., sygn. akt C-588/10 i uznał, że przepisy krajowe w omawianym zakresie są zgodne z regulacjami unijnymi. Jeżeli jednak uzyskanie przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można mu odmówić wykazania przed organami podatkowymi, przy użyciu innych środków, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i zapoznał się z nią, oraz że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.
Od redakcji:
Również NSA w wyroku z 3 lutego 2012 r., sygn. akt I FSK 589/11 uznał, że co do zasady otrzymanie potwierdzenia odbioru korekty jest konieczne. Powołując się jednak na ww. wyrok TS UE przyznał, że jeżeli uzyskanie takiego potwierdzenia - w rozsądnym terminie - jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to obniżenie podstawy opodatkowania jest możliwe. Podatnik musi jednak umieć wykazać, że dochował należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury. W tym celu mogą posłużyć kopie korekty faktury i pisma z przypomnieniem skierowane do nabywcy towarów lub usług celem wysłania potwierdzenia odbioru, dowody zapłaty lub przedłożenie dokumentów księgowych umożliwiających określenie kwoty rzeczywiście zapłaconej przez nabywcę z tytułu danej transakcji.
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|