Gazeta Podatkowa nr 84 (916) z dnia 18.10.2012
Sąd nie może orzec zakazu prowadzenia wszelkiej działalność gospodarczej
Środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej nie może oznaczać całkowitego wyłączenia aktywności gospodarczej osoby, wobec której jest on orzekany.
STAN FAKTYCZNY:
Sąd rejonowy orzekał w sprawie dwóch oskarżonych o przestępstwa związane z działalnością firm (prawdziwych i fikcyjnych) trudniących się obrotem produktami paliwowymi. Sąd na wniosek oskarżonych, którzy dobrowolnie poddali się karze, orzekł o wymierzeniu im kar łącznych pozbawienia wolności, kar grzywny, nałożył również na nich obowiązek naprawienia szkody w określonych kwotach oraz orzekł wobec nich zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na okres odpowiednio 3 i 5 lat.
Z kasacją od tego wyroku na korzyść oskarżonych wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżając ów wyrok w zakresie orzeczonego wobec nich środka karnego w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Rzecznik podniósł zarzut obrazy art. 343 § 7 Kodeksu postępowania karnego w zw. z art. 335 § 1 K.p.k., polegający na orzeczeniu wobec obu oskarżonych wspomnianego zakazu w formie, w jakiej wniosek ten nie mógł być uwzględniony. RPO zwrócił bowiem uwagę, iż orzeczenie takiego środka bez określenia rodzaju działalności gospodarczej, której zakaz ma dotyczyć, stanowi naruszenie obowiązujących w tej materii przepisów. Wniósł jednocześnie o uchylenie wyroku sądu rejonowego w zaskarżonej części i przekazanie mu sprawy do ponownego rozpoznania.
SĄD ORZEKŁ:
Sąd Najwyższy rozpoznając skargę kasacyjną uznał ją za uzasadnioną. Stwierdził bowiem, że zastosowany wobec oskarżonych środek karny przewidziany w art. 41 § 2 Kodeksu karnego polega na zakazie prowadzenia "określonej" działalności gospodarczej. Orzekany jest on przy tym w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z prowadzeniem danej działalności, i to pod warunkiem, że jej dalsze prowadzenie zagraża istotnym dobrom prawem chronionym. Konsekwencją takiego ustawowego wymogu jest konieczność wskazania przy orzekaniu tego środka karnego konkretnej działalności gospodarczej, a tym samym wykluczona jest możliwość orzekania ogólnie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Nie chodzi tu bowiem o zakaz prowadzenia wszelkiej działalności tego typu, ale ściśle określonej, i to takiej, w związku z prowadzeniem której popełniono przestępstwo. Sąd podkreślił, iż taka jednolita interpretacja powyższych przepisów wynika z utrwalonego w tej materii orzecznictwa i poglądów judykatury. W omawianej sprawie sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na określone okresy. Jednoczenie zakazał oskarżonym przez ten czas prowadzenia każdej działalność gospodarczej, bowiem nie doprecyzował, o jaką działalność konkretnie chodzi.
Wskazane naruszenia miały charakter rażący i wpłynęły na treść wyroku.
W związku z powyższym Sąd Najwyższy uchylił wyrok w części dotyczącej tego zakazu i przekazał tę sprawę sądowi do ponownego rozpatrzenia.
(wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2011 r., sygn. akt III KK 169/11)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|