Gazeta Podatkowa nr 101 (933) z dnia 17.12.2012
Przychód z nieodpłatnego świadczenia
Wartość otrzymanego nieodpłatnie elektrozłomu stanowi przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik prowadzi firmę zajmującą się obrotem złomem i recyklingiem samochodów. Z uwagi na to, że otrzymał pozwolenia na przetwarzanie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, w tym na przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: elektrozłom), zamierza pozyskiwać elektrozłom kupując go lub zbierając bez wynagrodzenia. W celu pozyskania elektrozłomu bez wynagrodzenia postanowił na terenie swojej firmy i poza nią ustawić oznakowane kontenery, gdzie każdy będzie mógł wyrzucać elektrozłom. Ponadto zamierza organizować zbiórki elektrozłomu w określonym czasie i na określonym terenie po zawiadomieniu o tym fakcie jego mieszkańców. Pozyskany w ten sposób elektrozłom będzie poddawany obróbce, a odzyskane w jej wyniku elementy będą przedmiotem sprzedaży.
W przedstawionej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy nieodpłatne otrzymanie przez niego elektrozłomu powoduje powstanie przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Przedstawiając we wniosku o interpretację własne stanowisko stwierdził, że przychód taki nie powstanie, gdyż wartość elektrozłomu w chwili pozyskania jest zerowa - nabiera on wartości dopiero po obróbce. Ponadto na potwierdzenie swojej tezy powołał się na analogię do korzystania z nieodpłatnego oprogramowania "ściąganego" z internetu, którego używanie nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń, gdyż jest ono udostępniane dla wszystkich użytkowników na tych samych zasadach i nie można określić wartości takiego świadczenia.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Wskazał, że dla celów podatkowych przez "nieodpłatne świadczenia" należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. W sytuacji gdy podatnik będzie pozyskiwał elektrozłom nieodpłatnie, zdarzenie takie spowoduje u niego powstanie przychodów podatkowych z tytułu uzyskania nieodpłatnych świadczeń. Wysokość tego przychodu winna wyznaczać cena rynkowa tychże rzeczy (elektrozłomu) stosowana w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Organ zaznaczył, że ustalenie takiej ceny będzie dla podatnika łatwe z uwagi na to, że jak sam wskazał, zamierza pozyskiwać elektrozłom również w drodze kupna, a wówczas będzie zobowiązany do uiszczenia tytułem zapłaty określonej kwoty, ustalonej ze sprzedającym. W efekcie będzie posiadał wiedzę w zakresie wartości elektrozłomu, i na tej podstawie będzie mógł ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji organ rozstrzygnął jak wskazano na wstępie.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 17 sierpnia 2012 r., nr IPTPB1/415-311/12-2/MD)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|