Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Korekta VAT naliczonego od nakładów modernizacyjnych
Ulepszenie środka trwałego należy traktować tak jak zakup odrębnego środka trwałego (nieruchomości). Dokonanie sprzedaży tych nieruchomości (zwolnionej z VAT) generuje obowiązek dokonania korekty kwoty podatku odliczonego w związku z nakładami dokonanymi po dniu 30 kwietnia 2004 r., poniesionymi na ich ulepszenie, które to ulepszenia przekroczyły wartość 15.000 zł.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka we wniosku o interpretację podała, że w 2001 r. kupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z usadowionymi na tym gruncie budynkami w celu wybudowania siedziby spółki. Następnie poniosła wydatki na przebudowę i modernizację budynków w kwocie przewyższającej 30% wartości początkowej nabytych obiektów budowlanych. Spółka odliczała podatek z otrzymanych faktur dokumentujących wydatki na przebudowę. Pierwsze dwa budynki zostały przyjęte na stan środków trwałych w grudniu 2003 r., a trzeci w czerwcu 2005 r. Ostatnie nakłady na modernizację, zwiększające wartość trzeciego budynku, miały miejsce w lipcu 2005 r. W sierpniu 2010 r. siedziba spółki została zbyta. Sprzedaż ta była zwolniona z VAT. W związku z tą transakcją spółka dokonała korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków inwestycyjnych poniesionych przez spółkę po 30 kwietnia 2004 r., przyjmując 10-letni okres korekty.
Spółka wystąpiła też do organu podatkowego o interpretację. Jej zdaniem ustawa o VAT nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie zasad korekty wieloletniej dla nakładów na środek trwały. Dalej spółka stwierdziła, że wprowadzone od 1 stycznia 2009 r. zasady opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części dają podstawę do przyjęcia, iż nakłady na nieruchomość winny być korygowane przez lat 5, a nie 10. Organ podatkowy potwierdził, że spółka nie ma obowiązku korekty VAT w związku z nakładami inwestycyjnymi poniesionymi do 30 kwietnia 2004 r. oraz nakładami poniesionymi na ulepszenie po 30 kwietnia 2004 r. o wartości nieprzekraczającej 15.000 zł. Natomiast od pozostałych nakładów modernizacyjnych obowiązek korekty VAT wynosi 10 lat.
SĄD ORZEKŁ:
W ocenie WSA zasadnym jest przyjęcie, że wyremontowanie obiektów budowlanych, posadowionych na nieruchomości spółki i wykorzystywanych przez nią do prowadzenia swojej działalności gospodarczej, dla potrzeb VAT należy traktować jak zakup odrębnego środka trwałego. Konsekwencją tego jest okoliczność, iż jeśli podatnik dokonał ulepszenia budynków, budowli lub ich części w kwocie przekraczającej 30% ich wartości początkowej i w odniesieniu do tych wydatków miał prawo do odliczenia VAT, to w sytuacji, gdy obiekty te w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej pięć lat, ich dostawa objęta jest zwolnieniem od podatku. Powyższe jednak nie jest równoznaczne z uwolnieniem się od obowiązku korekty, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT.
Zdaniem Sądu, art. 91 ust. 7 ustawy stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru (tu: modernizowanych budynków) i dokonał takiego obniżenia, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od tego towaru wobec sprzedaży całej nieruchomości przed upływem okresu 10 lat, który to czasokres jest ustanowiony dla nieruchomości.
Tak więc zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy, w przypadku towarów, które są zaliczane do środków trwałych podlegających amortyzacji (za takie uznaje się poniesione przez spółkę nakłady na modernizację i remont obiektów budowlanych) korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały one oddane do użytkowania. Korekta ta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.
(wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 sierpnia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 905/13 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|