Gazeta Podatkowa nr 16 (1057) z dnia 24.02.2014
Kurs waluty do przeliczenia importu usług
Do przeliczenia importu usług należy zastosować kurs z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli generalnie z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi lub dokonania zapłaty. Data wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego czy data wystawienia faktury wewnętrznej przez usługobiorcę nie ma znaczenia.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że dokonuje zakupu usług tłumaczeń od kontrahentów zagranicznych, które stanowią import usług. Zdaniem podatnika, w przypadku gdy kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Dla usług stanowiących import usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich wykonania, a w przypadku gdy przed wykonaniem usługi usługobiorca zapłaci część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty.
W związku z tym obowiązek podatkowy w imporcie usług nie zależy od daty wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego, a jedynie od daty wykonania usługi lub od daty zapłaty - w zależności, który z tych terminów przypada wcześniej. W konsekwencji do określenia podstawy opodatkowania należy przyjąć kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania usługi lub dzień zapłaty.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko to za nieprawidłowe.
ZDANIEM MINISTRA FINANSÓW:
W wyniku przeprowadzonej analizy Minister Finansów stwierdził, że interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jest nieprawidłowa, dlatego też dokonał jej zmiany.
Minister Finansów uznał, że art. 31a ust. 2 ustawy o VAT nie dotyczy faktur wystawianych przez kontrahentów zagranicznych, ani faktur wewnętrznych wystawianych przez nabywców usługi. To z kolei oznacza, że kurs, jaki należy zastosować do przeliczenia importu usług, nie jest uzależniony od daty wystawienia tych faktur. Istotny jest tylko termin powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ dla większości usług nabywanych od kontrahentów zagranicznych obowiązek ten powstaje w dniu wykonania usługi lub dokonania zapłaty (w zależności, który z tych terminów przypada wcześniej), to do przeliczenia na złote wartości zakupionej usługi należy zastosować generalnie kurs z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi lub dokonania zapłaty. W związku z tym stanowisko podatnika, że przepis art. 31a ust. 2 ustawy o VAT nie dotyczy faktur wystawianych przez kontrahentów zagranicznych, a odnosi się do faktur innych niż faktury wewnętrzne wystawianych przez polskiego podatnika i w konsekwencji do określenia podstawy opodatkowania należy przyjąć kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania usługi lub dzień zapłaty, Minister Finansów uznał za prawidłowe.
(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2013 r., nr PT8/033/324/1034/WCX/13/RD-125816)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|