Gazeta Podatkowa nr 19 (1060) z dnia 6.03.2014
Nadwyżki inwentaryzacyjne są przychodem podatkowym
Nadwyżki inwentaryzacyjne należy uznać za przychody z nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka z o.o. dokonała spisu z natury majątku obrotowego. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji zostały stwierdzone niedobory i nadwyżki tego majątku. Jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazano m.in.:
- błędy związane z rozchodem i przyjęciem materiałów popełniane przez pracowników w związku z podobieństwem materiałów,
- niedokonanie korekty ilości w strukturze zużycia materiałów, które fizycznie potrzebne były do wyprodukowania wyrobów.
Wyrażając swoje stanowisko w sprawie spółka uznała, że w opisanym przez nią stanie faktycznym niedobory inwentaryzacyjne nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, a nadwyżki inwentaryzacyjne nie skutkują powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jej zdaniem nadwyżka jest przychodem wówczas, gdy jest wynikiem świadczenia o charakterze nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym. Tymczasem wskazane nadwyżki nie mają źródła w świadczeniu na rzecz spółki, a co za tym idzie, nie wiążą się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów, a nieprawidłowe - w części dotyczącej przychodu. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że ustawa o pdop nie definiuje przychodów podatkowych. Przykładowe wyliczenie wartości majątkowych "w szczególności" zaliczanych do przychodów podatkowych zawiera art. 12 ust. 1 powołanej ustawy. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 tej ustawy za przychód uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Ujawnienie nadwyżek magazynowych jest w istocie stwierdzeniem, że podatnik posiada większą ilość materiałów niż wynika to z prowadzonej przez niego ewidencji magazynowej. W konsekwencji organ podatkowy uznał, że materiały stanowiące ową nadwyżkę zostały przez niego otrzymane nieodpłatnie i na mocy art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop ich wartość stanowi przychód. Takie samo stanowisko zaprezentował WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 26.05.2011 r., sygn. akt I SA/Po 312/11.
SĄD ORZEKŁ:
Od wyroku WSA spółka wniosła skargę kasacyjną do NSA, który ją oddalił.
NSA podzielił pogląd Sądu pierwszej instancji, że przychód jest przysporzeniem majątkowym o charakterze trwałym, który definitywnie powiększa aktywa osoby prawnej. Na gruncie ustawy o pdop nie jest istotne źródło przychodów, ale sam fakt osiągnięcia dochodu, tym bardziej zatem nie jest istotne, czy osiągnięty dochód był następstwem działania bądź zaniechania innej osoby. W konsekwencji należy uznać, że nadwyżki inwentaryzacyjne, chociaż nie stanowią świadczenia otrzymanego od innego podmiotu, należy uznać za przychód w rozumieniu art. 12 ustawy o pdop.
(wyrok NSA z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2113/11)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|