Gazeta Podatkowa nr 27 (1068) z dnia 3.04.2014
Ubytki naturalne paliwa nie podlegają opodatkowaniu akcyzą
Straty powstałe podczas przemieszczania wyrobów akcyzowych (paliw) zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie nie stanowią czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
STAN FAKTYCZNY:
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że zajmuje się sprzedażą paliw silnikowych oraz olejów opałowych. Wyroby te są sprzedawane m.in. z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie. W trakcie przemieszczania tych wyrobów mogą powstać straty, które są stwierdzane przy ich odbiorze i wykazywane na dokumencie dostawy. Najczęstszą przyczyną tych różnic są ubytki naturalne wyrobów (np. odparowanie) bądź błędy pomiarowe mieszczące się w granicach tolerancji błędu. Zdaniem podatnika, takie niedobory nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. Z uwagi na to, że organ podatkowy uznał stanowisko to za nieprawidłowe, podatnik złożył skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację. Skargę kasacyjną złożył organ podatkowy.
SĄD ORZEKŁ:
NSA skargę oddalił. Jak wyjaśnił, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych. Pojęcie tych ubytków zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 20 ustawy. W okresie kiedy składany był wniosek podatnika (marzec 2010 r.) art. 2 pkt 20 stanowił, że użyte w ustawie pojęcie ubytki wyrobów akcyzowych oznacza wszelkie straty:
a) wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych;
b) napojów alkoholowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
Definicja ta uległa zmianie z dniem 1 września 2010 r. Od tego dnia pojęciem ubytków wyrobów akcyzowych objęto zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie również wyroby energetyczne przemieszczane, a w przypadku podmiotu pośredniczącego, również magazynowane. Nie może więc budzić wątpliwości, że dopiero z tym dniem definicję ubytków wyrobów akcyzowych rozszerzono o ubytki wyrobów energetycznych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Tym samym również dopiero od 1 września 2010 r., na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, opodatkowane akcyzą są ubytki lub całkowite zniszczenie objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie zarówno napojów alkoholowych, jak również wyrobów energetycznych przemieszczanych, a w przypadku podmiotu pośredniczącego, również magazynowanych. Tak więc w jednoznacznie odnoszącej się do opodatkowania ubytków wyrobów akcyzowych normie art. 8 ust. 3 ustawy nie mieściły się do dnia 1 września 2010 r. nieobjęte pojęciem takich ubytków, zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie, ubytki wyrobów energetycznych przemieszczanych.
(wyrok NSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. akt I FSK 418/13)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|