Gazeta Podatkowa nr 36 (1077) z dnia 5.05.2014
Możliwości techniczne kasy rejestrującej a dane na paragonie
W sytuacji gdy nie jest możliwe wprowadzenie do pamięci kasy pełnych nazw oferowanego asortymentu, podatnik może stosować odpowiednie skróty tych nazw.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik posiada kasę fiskalną, za pomocą której rejestruje obrót dla osób fizycznych. Kasa ta nie pozwala na wpisanie pełnej nazwy sprzedawanego towaru, lecz na wpisanie jego skrótu. W tej sytuacji podatnik powziął wątpliwość, czy w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące kas jest zobowiązany do wymiany kasy. Jego zdaniem nie ma takiego obowiązku.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznając stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za nieprawidłowe wyjaśnił, kto, w jakich okolicznościach i na jakich warunkach powinien w prowadzonej działalności rejestrować obrót przy zastosowaniu kas fiskalnych.
Ponadto przypomniał, że przez paragon fiskalny rozumie się wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży.
Przepisy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wskazują, że na paragonie fiskalnym musi znajdować się nazwa towaru lub usługi. Oprócz nazwy może znajdować się ewentualnie opis stanowiący rozwinięcie tej nazwy. Nazwa towaru lub usługi ma spełniać cele, dla jakich podatnik został zobowiązany do ewidencjonowania obrotu. Podatnik jest zobowiązany na paragonie opisać wykonane świadczenie, podać jego nazwę, tak, aby do użytej nazwy możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej i by użyta nazwa była co do istoty zgodna z będącym przedmiotem obrotu świadczeniem. Jednocześnie nazwa świadczenia na paragonie musi być tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić, jakie świadczenie zostało zakupione.
Nazwy uwzględniające "jednoznaczne" identyfikowanie oferowanych towarów i usług (oraz sposób przyporządkowania stawki podatku do nazwy towarów i usług), określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów i usług. Sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towaru lub usługi jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, przy czym należy pamiętać, iż przepisy nie wykluczają stosowania skrótów.
W rozpatrywanym stanie faktycznym sprawy organ uznał, że w sytuacji, gdy nie jest możliwe wprowadzenie do pamięci kasy pełnych nazw oferowanego asortymentu, można stosować odpowiednie skróty tych nazw. Jeżeli jednak w przypadku stosowanej kasy rejestrującej nie jest możliwe wprowadzenie tak dostosowanych skrótów nazw towarów, które umożliwiałyby ich jednoznaczną identyfikację, to podatnik powinien wymienić stosowane urządzenie rejestrujące na takie, które będzie spełniało warunki używania kas rejestrujących zgodnie z przepisami.
Paragon fiskalny stanowiący dla klienta dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży musi bowiem pozwalać na identyfikację sprzedanego towaru, jego wartości oraz stawki opodatkowania.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 marca 2014 r., nr ITPP1/443-1384/13/AJ)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|