Gazeta Podatkowa nr 66 (1107) z dnia 18.08.2014
Dochody dziecka decydujące o uldze prorodzinnej
Jednym z warunków skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej, oprócz osiągnięcia przez rodzica dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, jest również fakt nieuzyskiwania przez dziecko w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o pdof, w wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł. Jednak to kryterium dochodowe dotyczy tylko dochodu dziecka pełnoletniego do ukończenia 25. roku życia. Takiego warunku ustawodawca nie postawił w odniesieniu do dziecka małoletniego. W konsekwencji, gdy dziecko staje się pełnoletnie w trakcie roku podatkowego, wówczas obliczanie dochodu dziecka warunkującego prawo rodzica do skorzystania z ulgi należy rozpocząć od dnia ukończenia przez nie 18. roku życia.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik w zeznaniu PIT-37 za 2012 r. skorzystał z odliczenia od podatku w ramach tzw. ulgi prorodzinnej na swojego syna. Syn 26 czerwca 2012 r. ukończył 18 lat, w tym samym miesiącu ukończył również naukę w szkole. W złożonym zeznaniu podatkowym podatnik skorzystał z ulgi za pierwsze sześć miesięcy, tj. od stycznia do czerwca. W drugim półroczu syn wnioskodawcy rozpoczął prowadzenie własnej indywidualnej działalności gospodarczej.
W lutym 2014 r. podatnik został wezwany przez urząd skarbowy w charakterze strony w sprawie złożonego zeznania podatkowego PIT-37 za 2012 r. celem jego skorygowania z przyczyn bezzasadnego odliczenia ulgi na pełnoletnie dziecko. Urząd skarbowy stwierdził bowiem, że nie zostały spełnione warunki do zastosowania przedmiotowej ulgi, gdyż pełnoletni syn w 2012 r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym.
Podatnik uznał, że przywołany przez urząd skarbowy art. 27f ust. 6 ustawy o pdof jego nie dotyczy, gdyż odnosi się tylko do dzieci pełnoletnich, a on skorzystał z ulgi w oparciu o art. 27f pkt 1 - z tytułu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W celu potwierdzenia słuszności swojego stanowiska wystąpił do organu podatkowego o rozstrzygnięcie tej kwestii.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy przeanalizował reguły korzystania z tzw. ulgi na dzieci, zawarte w art. 27f ustawy o pdof. Wskazał, że na podstawie art. 27f ust. 1 ustawy o pdof - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. - od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej, o której mowa w art. 27b, podatnik miał prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym m.in. wykonywał władzę rodzicielską. Z kolei z przywołanego już ust. 2 tego przepisu wynika, że odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik m.in. władzę tę wykonywał.
Powołane przepisy stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 m.in. w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego. Jednak tu dodatkowym warunkiem skorzystania z ulgi, którego ustawodawca nie zastrzega w odniesieniu do dzieci małoletnich, jest nieuzyskiwanie przez dziecko w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b, przekraczających kwotę 3.089 zł.
W konsekwencji organ podatkowy uznał, że podatnik może dokonać odliczenia za każdy miesiąc 2012 r., w którym jego syn był niepełnoletni i pozostawał pod władzą rodzicielską, tj. od stycznia do czerwca 2012 r. Przychód osiągnięty przez syna po skończeniu 18 lat pozostaje bez wpływu na to prawo.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 maja 2014 r., nr IBPBII/2/415-314/14/NG)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|