Gazeta Podatkowa nr 76 (1117) z dnia 22.09.2014
Pakiety medyczne w przychodach pracowniczych
Gdy pracodawca finansuje opłaty na abonamenty za świadczenia medyczne z zakresu medycyny pracy i profilaktyki niezbędnej ze względu na warunki pracy i profil jego działalności, wartość tych świadczeń nie stanowi dla pracowników przychodu podatkowego.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
W firmie funkcjonuje regulamin wynagradzania, zgodnie z którym pracownicy mają zapewniony pakiet medyczny. Wywiązując się z tak zapisanych obowiązków pracodawca zawarł umowę, której przedmiotem jest świadczenie usług z zakresu medycyny pracy oraz profilaktyki medycznej ustalonych zgodnie z warunkami pracy i profilem działalności według PKD firmy, a także indywidualne i rodzinne pakiety usług medycznych. Opłatę za wskazane usługi strony ustaliły w formie abonamentu, który ma charakter opłaty miesięcznej ryczałtowej bez względu na ilość wykorzystanych przez pracowników usług medycznych.
Na podstawie zapisów w regulaminie wynagradzania koszt abonamentu jest rozdzielony między pracodawcę i pracownika w taki sposób, że gdy pracownik poza świadczeniami medycyny pracy i profilaktyki medycznej (które firma finansuje w całości) korzysta z pakietu indywidualnego, wówczas pokrywa koszt tych świadczeń w wysokości 1 zł, a firma pozostałe koszty. Natomiast gdy poza wskazanymi świadczeniami pracownik korzysta z pakietu rodzinnego, wówczas to on pokrywa jego koszt w całości.
W przedstawionej sytuacji pracodawca miał wątpliwości, czy opłacane przez niego koszty abonamentu za świadczenia medyczne w zakresie medycyny pracy i profilaktyki medycznej niezbędnej ze względu na warunki pracy stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy w wydanej interpretacji wyszedł od analizy art. 12 ust. 1 ustawy o pdof stanowiącego katalog przychodów m.in. ze stosunku pracy. Za tego rodzaju przychody uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jak podkreślił fiskus, użyty przez ustawodawcę zwrot "w szczególności" oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Wobec tego przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u pracownika powstaniem przysporzenia majątkowego, mającego swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Następnie organ podatkowy wyjaśnił, że opłacanie przez pracodawcę kosztów obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy (wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie) nie powoduje u pracowników powstania przychodu w rozumieniu ustawy o pdof, gdyż obowiązek ich przeprowadzania na koszt pracodawcy wynika z art. 229 § 6 Kodeksu pracy. Również wówczas, gdy pracodawca ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, wartość tego rodzaju świadczeń, otrzymanych przez pracownika od pracodawcy, nie generuje po stronie pracowników podlegającego opodatkowaniu przychodu ze stosunku pracy.
Jednocześnie jednak organ podatkowy zaznaczył, że wartość pozostałych świadczeń medycznych opłacanych przez pracodawcę, w tym opłaty za dobrowolne dla pracodawcy pakiety indywidualne i rodzinne na rzecz pracowników, stanowią dla tych ostatnich opodatkowany przychód ze stosunku pracy.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lipca 2014 r., nr IPPB4/415-391/14-2/MS1)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|