Gazeta Podatkowa nr 90 (1131) z dnia 10.11.2014
Możliwość wystawienia noty korygującej
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może wystawić notę korygującą do faktury.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca jest rolnikiem i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. W 2013 r. nabył - jako osoba fizyczna - materiały budowlane dla potrzeb remontu domu mieszkalnego. Firma sprzedająca wystawiła na tę okoliczność fakturę i wskazała wnioskodawcę jako nabywcę, jednak zamiast jego danych osobowych, tj. imienia i nazwiska, ujęto w niej dane podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne. W maju 2014 r. wnioskodawca przygotowując do urzędu skarbowego wniosek (VZM-1) o zwrot części VAT za materiały budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym, dowiadywał się, czy może we wniosku ująć faktury wystawione na gospodarstwo rolne. Ustalił wówczas, że ponieważ przedmiotowe faktury są wystawione na działalność rolniczą prowadzoną przez niego, poprawić je może sprzedawca poprzez wystawienie faktury korygującej. Wnioskodawca wprawdzie zwracał się do sprzedawcy o wystawienie faktur korygujących jego dane osobowe, jednak sprzedawca odmówił ich wystawienia twierdząc, że w tej sytuacji błędne dane dotyczące nazwy można poprawić poprzez wystawienie noty korygującej.
Na tym tle wnioskodawca powziął wątpliwość, czy może wystawić notę korygującą do faktury. Jego zdaniem dane osobowe nabywcy na fakturze można poprawić poprzez wystawienie noty korygującej do faktury.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznając stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe przypomniał, jakie dane powinna zawierać faktura. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jak wynika z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.
Przy czym, na podstawie art. 106k ust. 1 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.
Nota korygująca powinna zawierać dane wskazane w art. 106k ust. 3 ustawy o VAT.
Z powołanych przepisów wynika, że możliwość korygowania faktur przez nabywcę za pomocą not korygujących dotyczy np. pomyłek w sposobie określenia nabywcy, takich jak np. błąd w nazwisku, imieniu, nazwie, adresie lub numerze identyfikacyjnym czy też oznaczeniu towaru lub usługi. Nabywca nie ma możliwości korygowania takich elementów faktury, jak np. cena czy stawka podatku. Korygowanie faktur w tym zakresie należy do obowiązków wystawcy faktury.
W rozpatrywanym stanie faktycznym sprawy organ uznał, że wnioskodawca jest uprawniony do wystawienia not korygujących.
Jak zaznaczył organ podatkowy, wprawdzie wnioskodawca nabył materiały budowlane jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to jednak równocześnie ma status podatnika podatku VAT. Spełniony jest, jego zdaniem, warunek (wynikający z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT), że notę korygującą - jako odmianę "zwykłej" faktury - powinien wystawić podatnik podatku VAT. Ponadto korygowana treść nie będzie dotyczyć pozycji, co których zastosowanie noty korygującej jest wyłączone.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 sierpnia 2014 r., nr ITPP3/443-264/14/MD)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|