Gazeta Podatkowa nr 18 (1163) z dnia 2.03.2015
Zwolnienie od podatku dofinansowania kształcenia pracownika
Opłacenie pracownikowi kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych zgodnych z wykonywanymi przez niego obowiązkami jest wolne od podatku, jeżeli kształcenie to odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W przeciwnym razie tego rodzaju świadczenie podlega opodatkowaniu.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Pracownicy spółki podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnego rodzaju formach kształcenia (kursy, studia podyplomowe itp.). Jeżeli według spółki nowe kwalifikacje pracownika mogą być przydatne w jego pracy i przyczynić się do rozwoju firmy, spółka dofinansowuje takiemu pracownikowi opłaty za to kształcenie. Wówczas spółka zawiera z pracownikiem umowę na podstawie przepisów art. 1031-1035 Kodeksu pracy. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wypłacone pracownikowi dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Zdaniem spółki wypłacane przez nią dofinansowanie korzysta ze zwolnienia od podatku.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy stwierdził, że, co do zasady, do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszystkie otrzymywane przez pracownika świadczenia wynikające z zawartej umowy o pracę bądź mające związek z wykonywaniem przez niego pracy. Dodał przy tym, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof, wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Według organu podatkowego użyte we wskazanym przepisie sformułowanie "odrębne przepisy" obejmuje m.in. Kodeks pracy. Przepisy art. 1031-1036 Kodeksu pracy różnicują zakres świadczeń przysługujących pracownikom w zależności od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, czy też zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Takie rozróżnienie ma z kolei wpływ na opodatkowanie świadczeń otrzymywanych przez pracownika.
U pracownika, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą i któremu pracodawca pokrył koszty opłat za kształcenie, przejazdów, podręczników, czy zakwaterowania, wartość tych świadczeń korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Natomiast u pracownika, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, opłacenie kosztów kształcenia nie jest objęte wspomnianym zwolnieniem od podatku. W rezultacie wartość tego kształcenia jest dla pracownika przychodem, od którego pracodawca obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 stycznia 2015 r., nr IBPBII/1/415-910/14/BP)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|