Gazeta Podatkowa nr 56 (1201) z dnia 13.07.2015
Podatek od nieruchomości za budynki wzniesione przez dzierżawcę
Podatnikiem podatku od nieruchomości od wzniesionych przez dzierżawcę budynków i budowli na terenie gruntów stanowiących przedmiot użytkowania wieczystego jest użytkownik wieczysty gruntów. Jednocześnie uznać należy, że użytkownik wieczysty gruntów jest właścicielem tych budynków i budowli.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy dzierżawi grunty, które objęte są prawem użytkowania wieczystego. Na gruntach tych dzierżawca wybudował stację benzynową, w skład której wchodzą budynki i budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Dzierżawca wystąpił z zapytaniem, kto w takiej sytuacji powinien odprowadzać podatek od nieruchomości w odniesieniu do budynków i budowli przez niego wzniesionych.
W jego opinii obowiązek ten powinien obciążać użytkownika wieczystego gruntów będącego jednocześnie właścicielem wzniesionych przez dzierżawcę budynków i budowli. Na poparcie swojego stanowiska odwołał się do art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie należącym do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez użytkownika wieczystego stanowią jego własność. Wnioskodawca przywołał również orzeczenia sądowe dotyczące prawa własności wzniesionych budynków i budowli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (m.in. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. III CZP 60/11).
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Poznania uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
Wskazał on, że w myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3) użytkownikami wieczystymi gruntów,
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.
W świetle powyższego, w jego opinii zasadne jest więc stwierdzenie, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w pierwszej kolejności spoczywa na właścicielu nieruchomości lub obiektu budowlanego oraz na użytkowniku wieczystym.
Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 937/13.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 28 stycznia 2015 r.)
www.PoradyPodatkowe.pl - Interpretacje i orzecznictwo:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|