Gazeta Podatkowa nr 71 (1425) z dnia 4.09.2017
Kiedy darowizna w gotówce nie będzie opodatkowana?
Kilka miesięcy temu rodzice po sprzedaży przedsiębiorstwa podarowali mi znaczną sumę pieniędzy. Darowizna miała formę ustną, pieniądze otrzymałam w gotówce. Kilka dni później pieniądze wpłaciłam w kasie banku na własne konto. Dowiedziałam się, że będę musiała zapłacić podatek od darowizny, gdyż pieniądze nie były przekazane przelewem, czego wymagają podobno przepisy. Czy to prawda?
NIE. W obecnym stanie prawnym od większości darowizn nie płaci się podatku z uwagi na popularne tzw. całkowite zwolnienie podatkowe przysługujące członkom najbliższej rodziny. Skorzystanie z tego zwolnienia wymaga jednak spełnienia pewnych warunków. W myśl przepisów, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (formularz SD-Z2). Ponadto, w przypadku gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, muszą udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Mówi o tym art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833 ze zm.).
Zgłoszenia (dokumentowania) nie trzeba dokonywać, jeśli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9.637 zł. Przepis w ogóle nie wymaga, aby pieniądze musiały być "przelane" z jednego konta na drugie. Możliwa jest przecież ich wpłata w kasie banku na określony rachunek bankowy. Powyższe oznacza, że przekazanie pieniędzy z ręki do ręki bez dalszych formalności nie pozwala na skorzystanie ze wspomnianej ulgi. Niemniej z powołanego przepisu nie wynika wcale, aby wpłacającym środki (np. w kasie banku) musiał być darczyńca. Takiej wpłaty może dokonać bowiem sam obdarowany.
Przepisy art. 4a ustawy należy interpretować odwołując się nie tylko do reguły literalnej, ale i celowościowej. Jeśli podatnik udokumentuje fakt i wysokość darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy, to wypełnia warunki pozwalające do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia i bez znaczenia będzie, czy wpłaty w kasie banku dokonał darczyńca, czy obdarowany, który np. miesiąc temu otrzymał pieniądze w gotówce. Celem przepisu nie jest zmuszanie bliskich do zakładania rachunków bankowych, dokonywania przelewów, a jedynie doprowadzenie do sytuacji, że znana jest wysokość darowizn, co uszczelnia system podatkowy, bez obciążania najbliższej rodziny podatkiem.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|