Gazeta Podatkowa nr 9 (1466) z dnia 29.01.2018
Złożenie zeznania podatkowego przy umowie darowizny
Chcę podarować bratowej samochód. Nie zdecydowaliśmy jeszcze czy umowa będzie zawarta w formie aktu notarialnego, czy jedynie w zwykłej formie pisemnej (wiem, że ta druga opcja jest również dopuszczalna). Zarówno ja, jak i bratowa będziemy musieli zawiadomić o sprawie wydział komunikacji. Kto ma obowiązek zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego? W jakim terminie należy to zrobić?
W sytuacji gdy Czytelnik dokona darowizny na rzecz bratowej, przysporzenie tego rodzaju będzie opodatkowane. Bratowa (żona brata) nie należy do tzw. grupy zerowej, z której to osoby - po spełnieniu warunków - nie płacą żadnego podatku od darowizny. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Bratowa należy zatem do II grupy podatkowej - zbywca (darczyńca) jest względem nabywcy (obdarowanej) rodzeństwem małżonka. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku.
Podatnicy podatku od spadków i darowizn są generalnie obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru (SD-3). Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Niemniej jednak obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika. Przewiduje to art. 17a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2017 r. poz. 833 ze zm.). Zatem w sytuacji, gdy umowa darowizny zostaje zawarta w formie aktu notarialnego, płatnikiem podatku jest notariusz. Rejent ma obowiązek wpłacić pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrał, a także przekazać w tym terminie, w formie elektronicznej, deklarację o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku.
W przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|