Gazeta Podatkowa nr 105 (1562) z dnia 31.12.2018
Darowizna w gotówce a zwolnienie od podatku
Moja mama podarowała mi na święta sporą sumę pieniędzy. Był to prezent pod choinkę, otrzymałam kopertę z gotówką. Jakiś czas później wpłaciłam te pieniądze na moje konto (całą kwotę, którą otrzymałam). Czy w takiej sytuacji będę musiała zapłacić podatek od darowizny, gdyż środki nie zostały wpłacone przez mamę osobiście na rachunek bankowy?
Interpretacja literalna przepisów mogłaby prowadzić do takiego wniosku, jednak Czytelniczka nie jest pozbawiona szans na to, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego. W przypadku gdy darowizna między osobami należącymi do tzw. grupy zerowej dotyczy środków pieniężnych, całkowite zwolnienie podatkowe wchodzi w grę, gdy obdarowany udokumentuje otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Tak stanowi art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Ponadto konieczne jest zgłoszenie darowizny na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
Darowizna pieniędzy w gotówce również może być całkowicie zwolniona z podatku.
W pewnych sytuacjach zgłoszenie (dokumentowanie) nie jest wymagane (np. gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9.637 zł).
Wspomniany przepis po pierwsze nie wymaga, aby musiał mieć miejsce jakikolwiek przelew. Środki mogą zostać bowiem wpłacone na konto w kasie banku. Po drugie z przepisu tego nie wynika obowiązek osobistego wpłacenia środków przez osobę darczyńcy. Takiej wpłaty może zatem dokonać sam obdarowany. Jeśli więc we właściwym terminie podatnik dokona zawiadomienia organu podatkowego oraz udokumentuje fakt i wysokość darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy, to wypełnia warunki pozwalające na skorzystanie ze wspomnianego zwolnienia i bez znaczenia będzie, czy wpłaty w kasie banku dokonał darczyńca, czy obdarowany, który np. miesiąc temu otrzymał pieniądze w gotówce.
Co więcej, obecnie nie ma wątpliwości, że także rachunek bankowy, na który następuje wpłata środków, nie musi należeć do obdarowanego. Można zatem udokumentować darowiznę np. wpłatą na rachunek współmałżonka czy innej osoby (np. dewelopera, z którym obdarowanego wiąże umowa).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|