Gazeta Podatkowa nr 51 (1613) z dnia 27.06.2019
Ustalenie wartości odziedziczonego spadku
Odziedziczyłem po ojcu spadek na podstawie testamentu. Złożyłem zawiadomienie o nabyciu spadku do urzędu skarbowego. Po jakimś czasie otrzymałem pismo z urzędu skarbowego z informacją, że podane przeze mnie wartości nabytych rzeczy nie odpowiadają wartości rynkowej i zażądano ponownej wyceny. Podatku płacić nie będę, bo jestem bliskim zmarłego. W jaki zatem sposób powinienem ustalić wartość spadku?
Nabycie spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn. To, że finalnie podatnik nie musi płacić podatku, bo korzysta ze zwolnienia podatkowego dla osób zaliczanych do tzw. grupy zerowej nie oznacza, że nie musi podać prawidłowej wartości otrzymanego majątku. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (tzw. czysta wartość). Zostaje ona ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru. Tak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.).
Zatem dla podatnika istotne jest podanie wartości rynkowej. Nie ma informacji o tym, aby musiał korzystać z wyceny przeprowadzonej przez biegłego, co jednak nie oznacza, że w praktyce czasem nie okaże się to konieczne (przy ustaleniu wartości jakiegoś wyjątkowego składnika majątku np. dzieła sztuki). Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę (podatnika), jeśli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli nabywca nie określi wspomnianej wartości albo wartość ustalona przez niego nie odpowiada, według urzędu skarbowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jednocześnie organ poda wartość według własnej, wstępnej oceny. Gdy nabywca, pomimo wezwania, nie określi wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, urząd skarbowy ustali ją z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|