Gazeta Podatkowa nr 91 (1757) z dnia 12.11.2020
Zasiedzenie nieruchomości podlega opodatkowaniu
Przed laty ojciec nieformalnie kupił działkę od sąsiada. Transakcja odbyła się bez udziału notariusza. Nabyłem spadek po ojcu, w którego skład weszła wspomniana nieruchomość. Okazało się, że własności działki ojciec nie nabył i dopiero ja na skutek zasiedzenia uzyskałem wspomniany tytuł prawny. Czy prawdą jest, że będę musiał teraz zapłacić duży podatek?
TAK. Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski m.in. tytułem zasiedzenia. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Pomimo tego, że do zasiedzenia dochodzi z mocy samego prawa po upływie określonego terminu nieprzerwanego posiadania samoistnego nieruchomości, a stosowne orzeczenie sądowe jedynie formalnie potwierdza ten fakt, to jednak obowiązek podatkowy związany jest właśnie z rozstrzygnięciem sądowym.
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów - tzw. czysta wartość. Przy nabyciu w drodze zasiedzenia wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość nakładów dokonanych na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Jeżeli budynek stanowiący część składową gruntu będącego przedmiotem nabycia został wzniesiony przez osobę nabywającą nieruchomość przez zasiedzenie, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tego budynku. Tak określa art. 7 ust. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zasadniczo wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Jednak nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania i nie stosuje się wówczas tzw. kwoty wolnej od podatku. Obowiązuje zatem jedna stawka podatkowa niezależna od tego, jakie relacje osobiste wiążą nabywcę własności z poprzednim właścicielem.
Stawka podatku od zasiedzenia jest stała i nie zależy od grupy podatkowej.
Podatnik musi złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|