Gazeta Podatkowa nr 42 (1917) z dnia 26.05.2022
Prawo do zachowku a obowiązek podatkowy
Niedawno zmarł mój ojciec. Spisał testament, w którym spadek przekazał swojej żonie - mi w testamencie nic nie zapisano. Nie zostałem jednak wydziedziczony i będę domagać się od spadkobiercy zachowku. Czy otrzymanie zachowku wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od dziedziczenia?
Nabycie praw tytułem zachowku skutkuje powstaniem obowiązków wynikających z ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043). Wspomnianemu podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne rzeczy i praw tytułem zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu. Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku nie z chwilą śmierci spadkodawcy, ale z momentem zaspokojenia roszczenia uprawnionego. Zatem dopiero wtedy, gdy uprawniony otrzyma stosowne prawa (rzeczy, pieniądze), będzie musiał dopełnić stosownych formalności podatkowych. Jeżeli nabycie (w tym nabycie zachowku) następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części (art. 6 ust. 1a ustawy).
Ostatecznie Czytelnik nie będzie musiał płacić podatku, jeśli skorzysta z całkowitego zwolnienia podatkowego. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby należące do tzw. zerowej grupy podatkowej, jeżeli - w przypadku zachowku - zgłoszą nabycie własności rzeczy (praw majątkowych) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zawiadomienia należy dokonać na formularzu SD-Z2, który jest dostępny w bazie druków pod adresem: druki.gofin.pl. We wspomnianym zawiadomieniu podaje się m.in.: tytuł nabycia (w tym przypadku pozycja nr 8 w części D zawiadomienia), wartość otrzymanego przysporzenia, a także miejsce położenia rzeczy (wykonywania prawa). Należy również zamieścić informację dotyczącą stosunku osobistego nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy (prawa) - jak wskazano na wstępie w przypadku Czytelnika chodzi o relację względem spadkodawcy, a nie spadkobiercy (w tym przypadku pozycja nr 2 w części H zawiadomienia).
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje m.in. przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9.637 zł.
Osoba, która otrzymała zachowek, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|