Gazeta Podatkowa nr 55 (1721) z dnia 9.07.2020
Wysokość zachowku a podstawa opodatkowania spadku
Odziedziczyłam w całości spadek po partnerze, z którym przez wiele lat pozostawałam w nieformalnym związku. Partner miał dwójkę dzieci, z którymi od lat nie miał dobrego kontaktu, jednak nie wydziedziczył ich. Wiem, że ze spadku muszę zapłacić im zachowki. Czy zachowek będzie mieć wpływ na wartość podatku, którą muszę zapłacić w związku z dziedziczeniem?
TAK, choć nie od razu. Obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek stanowi dług spadkowy. Istotne jest, że zachowek nie staje się własnością uprawnionego automatycznie z chwilą śmierci spadkodawcy. Musi zostać wykonany. Za realizację wspomnianego obowiązku odpowiedzialny jest zasadniczo spadkobierca. Tak stanowi art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego.
Powyższe przekłada się również na regulacje podatkowe. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, czyli tzw. czysta wartość. Ustala się ją według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Przepis podatkowy wprost wskazuje, że do długów i ciężarów zaliczają się m.in. obowiązki wypłaty z tytułu zachowku, jak i inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków. Przewiduje to art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813 ze zm.).
Mimo podobieństw, przepis podatkowy posługuje się nieco odmienną konstrukcją niż przepis cywilny. Cywilny wskazuje, że długiem jest "obowiązek zaspokojenia roszczenia o zachowek", natomiast podatkowy podkreśla fakt wykonania tego obowiązku. Długiem będzie zatem nie sam obowiązek, ale wypłata z tytułu zachowku. Powyższe oznacza, że jeśli podatnik (spadkobierca) składa zeznanie SD-3, ale na ten moment nie wykonał roszczeń o zachowek, nie może obniżyć podstawy opodatkowania o kwoty należne uprawnionym do zachowku.
W odniesieniu do podatku nie ma podstaw, by wykazywać jako dług spadkowy zachowek, który nie został spłacony.
Jest to o tyle istotne, że spadkobierca na złożenie zeznania podatkowego ma relatywnie krótki okres - miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z kolei wypłacenie zachowku często - z różnych przyczyn - następuje w późniejszym okresie. Dlatego należy pamiętać, aby w zeznaniu SD-3 stosownie do okoliczności na dany moment uwzględnić bądź pominąć wartość zachowku.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|