Gazeta Podatkowa nr 57 (2036) z dnia 17.07.2023
Wysokie świadczenie z tytułu alimentów a podatek od spadków i darowizn
Mój były mąż zamierza przekazać na konto naszego dziecka sporą kwotę. Zgodnie z wyrokiem sądu formalnie ma obowiązek płacić alimenty w wysokości około 900 zł miesięcznie. Czy świadczenie, które przewyższa wielokrotnie kwotę zasądzonych alimentów, będzie potraktowane jako alimenty czy jako darowizna? Czy w tej sytuacji mamy obowiązek złożyć do urzędu skarbowego jakieś zawiadomienie, by nie narazić się na obciążenia podatkowe?
Darowizna to coś innego niż alimenty. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Taka umowa jest przejawem dobrej woli darczyńcy. Darczyńca nie ma obowiązku podarować obdarowanemu jakiejś rzeczy, pieniędzy. Inaczej sprawa wygląda przy alimentach. Świadczenia alimentacyjne, które rodzic realizuje na rzecz dziecka, to wykonywanie obowiązku wynikającego z przepisów. Rodzice mają obowiązek uiszczania świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Reguluje to art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Kwestia opodatkowania prywatnych darowizn między osobami fizycznymi została uregulowana w ustawie o podatku od spadków i darowizn. W żadnym przepisie powołanej ustawy nie ma mowy o tym, aby obowiązek podatkowy był związany z otrzymywaniem alimentów. Tym samym, jeśli określona czynność prawna, zdarzenie, nie podlega przedmiotowej ustawie, nie ma konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn, tym bardziej składania deklaracji czy zawiadomień w tym przedmiocie - przepisów podatkowych, które nakładają obowiązki na podatnika, nie można interpretować rozszerzająco.
W sytuacji gdy wpłata na konto będzie dokonana tytułem wykonania obowiązku alimentacyjnego, wynikającego z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a nie w wyniku zawarcia umowy darowizny, należy uznać, że nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Co prawda żaden przepis nie wskazuje maksymalnej wysokości świadczeń alimentacyjnych, to jednak wydaje się, że jeśli przelew na konto małoletniego dziecka ma znaczną wartość, celem uniknięcia wątpliwości, warto zrealizować go w ramach umowy darowizny i złożyć zawiadomienie SD-Z2.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od spadków i darowizn:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Prawnik-Rodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|