Gazeta Podatkowa nr 77 (1222) z dnia 24.09.2015
Czy i jak rozliczyć PCC, gdy spółka otrzyma pożyczkę?
Spółka z o.o. otrzymała pożyczki od dwóch wspólników i od osoby, która nie jest jej wspólnikiem. Chcemy rozliczyć PCC. Czy w każdym z tych przypadków należy zapłacić podatek?
NIE. Ogólną zasadą jest, że umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku podlega PCC. Przy tym umowa pożyczki podlega PCC, jeżeli spełnione są terytorialne kryteria opodatkowania wynikające z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2015 r. poz. 626).
Treść ustawy o PCC dostępna jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).
Zwolnione z VAT są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). W tym kontekście pamiętać należy, że pożyczka pieniężna o charakterze okazjonalnym bez cech systematyczności może nie być uznana za usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku VAT. W takim przypadku pozostanie poza zakresem tej ustawy. W konsekwencji powstanie obowiązek zapłaty PCC.
Jeżeli wskazane wyłączenie od opodatkowania PCC nie ma zastosowania, wówczas pożyczka podlega podatkowi (2% od kwoty lub wartości pożyczki). Spółka, jako pożyczkobiorca, powinna w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3, osobny druk dla każdej pożyczki), obliczyć i wpłacić należny podatek. Właściwy miejscowo jest urząd skarbowy ustalony ze względu na adres siedziby spółki.
Wskazane obowiązki nie dotyczą pożyczek korzystających z któregoś ze zwolnień, wymienionych w art. 9 pkt 10 ustawy o PCC. W szczególności zwolnione z PCC są pożyczki udzielone spółce przez jej wspólnika. Gdy pożyczkodawcą jest wspólnik, wówczas spółka nie musi płacić PCC od umowy pożyczki. W przypadku pozostałych pożyczkodawców obowiązki w zakresie PCC zależą od tego, czy ma miejsce wyłączenie od opodatkowania albo zwolnienie z PCC.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|