Gazeta Podatkowa nr 83 (1228) z dnia 15.10.2015
Opodatkowanie sprzedaży zwierzęcia
Zamierzam kupić córce psa. Będzie to zwierzę rasowe, rodowodowe. Czy umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu? W wielu miejscach spotkałam się z opinią, że zwierzę domowe nie jest zwyczajną rzeczą, stąd moja wątpliwość odnośnie opodatkowania.
Informacje posiadane przez Czytelniczkę nie są do końca precyzyjne. Kwestia opodatkowania sprzedaży zwierząt domowych z uwagi na ich szczególną naturę wzbudza czasem pewne wątpliwości. Regułą jest, że umowa sprzedaży rzeczy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626). Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "rzeczy", dlatego należy sięgnąć do Kodeksu cywilnego, jako głównego źródła prawa cywilnego.
Przepisy definiują rzecz jako przedmiot materialny. Za taki należy również uznać zwierzę, nie tylko domowe. Jako istota żywa jest ono zdolne do odczuwania cierpienia, dlatego uznaje się, że jest to rzecz o pewnym wyjątkowym charakterze. Z tej odróżniającej zwierzęta cechy niektórzy starają się wywieść, że zwierzę nie może być traktowane (uznawane) jako rzecz. Prawdą jest, że w wielu przepisach formułuje się różnego rodzaju nakazy i zakazy, ale ich celem jest zapewnienie maksymalnej ochrony dla zwierząt i ich humanitarnego traktowania (np. ustawa o ochronie zwierząt, Kodeks karny).
W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono z powodu konieczności zapewnienia tym żywym istotom właściwego traktowania, a nie po to, aby wykreować przywileje podatkowe w związku z obrotem nimi. Tym samym nie ma wątpliwości, że z punktu widzenia prawa sprzedaż zwierzęcia to sprzedaż rzeczy, co powoduje, że będzie ona podlegać opodatkowaniu i spowoduje konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile nie będą miały zastosowania żadne zwolnienia podatkowe. Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy z uwagi na okoliczności sprzedaży taka transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 615/09).
Oznacza to, że choć nie należy zwierząt traktować "jak rzecz" - trzeba obchodzić się z nimi z odpowiednią starannością - to jednak obrót nimi nie jest wyłączony z systemu podatkowego. Takie też stanowisko podzielają urzędy skarbowe i należy uznać je za prawidłowe.
Na marginesie warto dodać, że od podatku od czynności cywilnoprawnych zwolniona jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 tys. zł (art. 9 pkt 6 ustawy).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|