Gazeta Podatkowa nr 59 (891) z dnia 23.07.2012
PCC od zakupu maszyny budowlanej
Jestem przedsiębiorcą. W maju 2012 r. kupiłem od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej dwie maszyny budowlane: betoniarkę oraz pustaczarkę. Zakup zgłosiłem do urzędu skarbowego i zapłaciłem podatek od czynności cywilnoprawnych od tych transakcji. W jaki sposób powinienem ten podatek rozliczyć w kosztach firmowych skoro maszyny zakwalifikuję do środków trwałych?
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie został przez ustawodawcę enumeratywnie wyłączony z kosztów podatkowych w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof. W przypadku gdy jest on płacony z tytułu nabycia składnika majątku służącego podatnikowi w wykonywaniu działalności gospodarczej, to wydatek ten należy uznać za pośrednio związany z tą działalnością oraz osiąganiem przychodów, a co za tym idzie spełniający definicję tzw. kosztu pośredniego.
Powyższe nie oznacza jednak, że PCC zawsze będzie stanowił koszt w dacie poniesienia - w określonych sytuacjach będzie on podlegał rozliczeniu w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji opisanej w pytaniu, gdyż Czytelnik zamierza zakwalifikować nabyte maszyny jako środki trwałe podlegające amortyzacji (co oczywiście jest możliwe pod warunkiem, że spełniają one kryteria określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof).
Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku zakupionego środka trwałego stanowi jego wartość początkowa wyznaczona przez cenę nabycia. Na cenę tę, poza kwotą zapłaconą zbywcy, składają się również wszystkie koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof). Stąd za element składowy wartości początkowej należy również uznać PCC opłacone od transakcji zakupu środka trwałego. W konsekwencji podatek od czynności cywilnoprawnych, jako część składowa odpisu amortyzacyjnego, będzie rozliczany w kosztach w czasie.
PCC od nabycia środka trwałego stanowi składową jego wartości początkowej.
Wyjątek od wskazanej zasady ustawodawca przewidział dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz podatników posiadających status tzw. małego podatnika. Stąd, o ile Czytelnik taki status posiada - może z tej preferencji skorzystać. Na zasadach określonych w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof wskazani podatnicy mają możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji dla środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT, z wyjątkiem samochodów osobowych (maszyny budowlane zaliczane są do grupy 5 KŚT), jednak nie wcześniej niż w miesiącu, w którym składniki te wprowadzili do ewidencji. W takim przypadku PCC zawarty w wartości początkowej środka trwałego również rozliczany jest w kosztach jednorazowo. Trzeba przy tym pamiętać, że jednorazowa amortyzacja, o której mowa w art. 22k, ograniczona jest limitem - jej suma nie może w roku podatkowym przekroczyć równowartości 50.000 euro.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|