Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (782) z dnia 20.09.2012
PCC jako koszt przy zakupie wierzytelności
W jakim momencie zapłacony PCC od umowy sprzedaży wierzytelności będzie stanowił koszt podatkowy? Jak należy taki koszt zaksięgować?
Wydatek na zapłatę PCC od umowy sprzedaży wierzytelności podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie zapłaty. |
Przypomnijmy, że co do zasady, umowa sprzedaży praw majątkowych, a więc także umowa sprzedaży wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Sprzedaż taka nie podlega podatkowi jedynie wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub zwolniona z tego podatku (por. art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Ponieważ obowiązek podatkowy z tytułu zawarcia takiej umowy ciąży na kupującym, jest on zobowiązany, bez wezwania ze strony organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie PCC oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od zawarcia umowy.
Dodajmy, że podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nabywanej wierzytelności. Przy czym stawka podatku wynosi 1%.
Koszt powstały na skutek opłacenia tego podatku kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodów jako poniesiony w celu osiągnięcia przychodów. Nie jest to koszt bezpośrednio związany z przychodem i dlatego podlega rozliczeniu na zasadach określonych w art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP, czyli w dacie jego poniesienia. Datą poniesienia będzie dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, czyli dzień zapłaty podatku.
Dla celów bilansowych wydatek na opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych kwalifikuje się do kosztów działalności operacyjnej i podlega księgowaniu z chwilą zapłaty:
- Wn konto 40-3 "Podatki i opłaty", - Ma konto 13-0 "Rachunek bankowy" lub konto 10 "Kasa". |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|