Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (701) z dnia 20.06.2010
Odmowa rejestracji spółki a zwrot PCC
Sąd odmówił rejestracji spółki z o.o. Czy przysługuje zwrot zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych?
Umowy spółki i ich zmiany są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.).
Każdy zapłacony podatek, w tym PCC, może zostać podatnikowi zwrócony, jeżeli został zapłacony nienależnie lub w wyższej niż należna wysokości (art. 72 i nast. Ordynacji podatkowej). Ponieważ obowiązek podatkowy w PCC powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, to zapłacony przez spółkę podatek po dniu zawarcia umowy spółki jest podatkiem należnym i nie można domagać się stwierdzenia nadpłaty tego podatku.
Ustawa o PCC przewiduje jednakże szczególne przypadki zwrotu zapłaconego podatku.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy, podatek podlega zwrotowi, jeżeli:
1) uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna);
2) nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej;
3) podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale - w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
4) nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Wyliczenie powyższe ma charakter wyczerpujący. Odmowa rejestracji spółki nie jest wymieniona wśród okoliczności kwalifikujących do zwrotu PCC.
Nie można również podnosić, że przez odmowę rejestracji nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej. Nie stanowi bowiem warunku zawieszającego uzależnienie skutku czynności prawnej od podjęcia zamierzonych działań (prawnych lub faktycznych), w szczególności gdy stanowią one wymaganą przez przepisy przesłankę ważności i skuteczności czynności. Na przykład nie może być ocenione jako warunek uzależnienie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału akcyjnego od nabycia akcji i zarejestrowania podwyższenia kapitału (wyrok NSA z 24 lutego 1999 r., sygn. akt I SA/Gd 487/97).Podobnie nie stanowi też przyczyny żądania zwrotu podatku rozwiązanie spółki z mocy prawa wskutek niedopełnienia obowiązku rejestracji w wymaganym terminie (wyrok NSA z 19 lutego 1997 r., sygn. akt III SA 1331/95), ani też z innych przyczyn.
Także więc odmowa wpisania spółki do rejestru, niezależnie od przyczyn odmowy, nie stanowi podstawy zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC (por. wyrok WSA w Poznaniu z 31 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Po 742/09: CBOSA).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|