Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013
Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej a rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych
Wspólnicy spółki cywilnej zamierzają wnieść do spółki na własność zakupione w 2012 r. działki. Są ich właścicielami po połowie. Czy jest to zmiana umowy spółki i czy musi być przeprowadzona notarialnie? Kto nalicza i odprowadza PCC: wspólnicy wnoszący działkę czy notariusz?
W przypadku kupna działek przez dwie osoby mamy do czynienia ze współwłasnością w częściach ułamkowych (art. 196 Kodeksu cywilnego). Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje określony udział w rzeczy wspólnej i może on rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 K.c.). Dlatego też udział w nieruchomości może być przedmiotem aportu do spółki, w tym do spółki cywilnej. Z kolei z innym charakterem współwłasności mamy do czynienia w przypadku majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej. Ich majątek objęty jest współwłasnością łączną (art. 863 K.c.).
W pytaniu określone zostało, że działki mają być wniesione do spółki cywilnej na własność. Oznacza to m.in., że zmieni się reżim prawny dotyczący nieruchomości. Współwłasność ułamkową zastąpi współwłasność łączna (tzw. bezudziałowa). Z art. 863 K.c. wynika m.in, że w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Co więcej, wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.
Ze względu na zmianę charakteru własności wniesienie nieruchomości do majątku spółki cywilnej może nastąpić tylko w formie aktu notarialnego. Tożsamość osób, które dotąd były współwłaścicielami wnoszonej nieruchomości w częściach ułamkowych, nie tłumaczy braku potrzeby zachowania wymaganej pod rygorem nieważności formy aktu notarialnego (por. postanowienie SN z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. akt II CSK 182/12). Niezachowanie formy aktu notarialnego nie doprowadzi zatem do przeniesienia własności nieruchomości do majątku wspólnego wspólników (art. 73 § 2 K.c.).
Zmiana umowy spółki cywilnej, której siedziba znajduje się na terytorium RP, podlega PCC, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem (z zastrzeżeniem nieistotnym z punktu widzenia omawianego zagadnienia). Podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki cywilnej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Tak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Stawka PCC od umowy spółki i jej zmiany wynosi 0,5%. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wspólnikach spółki cywilnej. Zasadą jest, że podatnicy zobowiązani są z własnej inicjatywy złożyć deklarację PCC, obliczyć i wpłacić podatek - w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. Jednakże wyjątek od tej zasady dotyczy czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego. W ich przypadku bowiem płatnikiem PCC jest notariusz. Zobowiązany jest on pobrać podatek i przekazać go fiskusowi.
Opłaty i podatki, jakie trzeba zapłacić u notariusza, gdy zmiana umowy spółki cywilnej dotycząca wniesienia wkładów dokonywana jest w formie aktu notarialnego:
|
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|