Gazeta Podatkowa nr 8 (1049) z dnia 27.01.2014
Sprzedaż wierzytelności za granicą a PCC
Nabycie w drodze umowy sprzedaży wierzytelności zawartej przez polskiego podatnika nie będzie podlegać opodatkowaniu w zakresie PCC, jeżeli umowa zostanie zawarta za granicą i tam też wierzytelności są wykonywane.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z siedzibą w Polsce zamierza nabyć w drodze cesji wierzytelności od zagranicznej spółki. Sprzedaż wierzytelności ma nastąpić za granicą. Cena sprzedaży wierzytelności ma być płatna także w innym kraju na zagraniczny rachunek bankowy. Żadna ze spółek nie prowadzi przy tym działalności gospodarczej w zakresie obrotu wierzytelnościami, a w związku z cesją wierzytelności żadna ze stron nie będzie działać jako podatnik VAT. Wierzytelności będące przedmiotem cesji przysługują wobec polskich rezydentów (osób fizycznych), którzy w umowach z zagraniczną spółką zobowiązani są dokonywać spłat na zagraniczny rachunek bankowy. Spółka mająca nabyć wierzytelności poinformuje również dłużników o swoim zagranicznym rachunku bankowym, na który mają być regulowane należności.
W związku z powyższym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy tego rodzaju cesje wierzytelności będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce i czy w tym zakresie na wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek podatkowy. Zdaniem spółki-wnioskodawcy planowane przelewy wierzytelności nie powinny zostać objęte zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako że prawa majątkowe będące przedmiotem cesji, tj. wierzytelności, będą wykonywane poza terytorium Polski, a umowa cesji wierzytelności zostanie zawarta za granicą, zgodnie z prawem tam obowiązującym.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Wskazał, iż czynności cywilnoprawne podlegają PCC, jeżeli ich przedmiotem są:
a) rzeczy lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
b) rzeczy lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.
Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne (w tym umowy cesji, które przyjęły formę umowy sprzedaży), których przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. W przypadku gdy przedmiotem czynności są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, podlega ona opodatkowaniu, podatkiem od czynności cywilnoprawnych o ile nabywca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski. Konstrukcja tego przepisu wskazuje, że oba te warunki muszą być spełnione kumulatywnie, co ma miejsce w przypadku opisanym we wniosku podatnika. Jednak ewentualne niewystąpienie jednego z tych warunków powoduje, że czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 grudnia 2013 r., nr IPTPB2/436-108/13-2/KK)
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek od czynności cywilnoprawnych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekPCC.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|